Erişilebilirlik

Türkiye Sınırında Devriye Gezen ABD Askerlerine Alkış


Türkiye Sınırında Devriye Gezen ABD Askerlerine Alkış
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Amerikan askerleri zırhlı araçlarla Suriye’nin kuzeyinde Türk sınırında devriye gezmeye devam ediyor. Amerikan askerleri zaman zaman bölge halkından alkış alıyor.

Amerikan askerlerinin devriyesi, Türk savaş uçaklarının 25 Nisan’da bölgeye düzenlediği ve 20 kişinin hayatını kaybettiği operasyonun ardından başlamıştı.

Kürt kanalı Rudaw’a konuşan Amerika liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, hava saldırısından etkilenen birimleri görmek istediklerini ve hasarı tespit etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Dorrian, bölgedeki diğer taraflardan tüm silahlarını, sadece Irak ve Suriye’ye değil tüm dünyaya tehdit oluşturan IŞİD’e doğrultmalarını da istedi.

Dorrian, “Suriye Demokratik Güçleri ile yakın işbirliği yapıyoruz, maalesef son dönemde koalisyonla yakından koordine edilmemiş bazı hava saldırıları ile vuruldular. Oluşan hasarı belirlemeye çalışıyoruz ve o saldırıdan bu yana devriyeye çıktık, çünkü sınır civarında, Türklerle işbirliği yaptığımız güçler arasında çatışma çıktığı haberleri duyduk, bu haberleri kendimiz için değerlendirmek istiyoruz, böylece bir sonraki uygun adımı kararlaştırabiliriz ve bütün silahlarımızın IŞİD’e doğrultulduğundan emin olabiliriz. IŞİD, bölgedeki en tehlikeli düşman ve sadece Suriye ve Irak’a değil dünyaya da tehdit oluşturuyorlar” dedi.

YPG, IŞİD’e karşı savaşta Amerika’nın alandaki ortağı konumunda. Türkiye, YPG’yi terörist örgüt olarak nitelendiriyor.

Erdoğan: “Sırada Menbiç ve Rakka Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Suriye’de Menbiç ve Rakka operasyonları ile ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Amerika Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini kaydetti. Erdoğan, bir kez daha Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Kürt militanların amaçlarına ulaşmasına izin vermeyeceğinin mesajını verdi ve “sırada Menbiç ve Rakka var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Sırada Menbiç ve Rakka Var
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG