Erişilebilirlik

Türkiye Sihirli Koalisyonu Arıyor


Türkiye, seçimin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen henüz bir koalisyon formülünü oluşturamadı. Kulislerde AKP-MHP koalisyonu güçlenirken Başbakan Davutoğlu, ‘Kimseye kapımızı kapatmadık’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘Siyasiler çözemezse millet çözecektir tek merci’ sözleriyle erken seçime atıfta bulundu.

Türkiye koalisyon tartışmalarını kilitlenmiş durumda. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başbakan sen ol” teklifini reddetmesinin ardından kulislerde AKP-MHP koalisyonu ihtimali güçlendi. Hükümete yakın gazetelerden Yeni Şafak, “MHP ya da seçim” başlığını atarken Güneş gazetesi ise Erdoğan ve Bahçeli’yi el sıkışan bir fotoğrafla göstererek “AK Milli tamam gibi” manşetini attı.

Davutoğlu: ‘Kapımızı kimseye kapatmadık’

Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, tüm bu değerlendirmelerin ‘yakıştırma’ olduğunu söyledi. Darülaceze’de düzenlenen iftarda konuşan Başbakan, “Resmi görev tevdi edildiği zaman kapımız istişarelerimiz herkese açıktır. Bütün genel başkanlarla tam bir açık yüreklilikle konuşacağım. Bunun dışında çıkan tüm haberler yorumdur. Benim zikretmediğim hiçbir görüş Ak Parti'nin görüşü sayılmaz. Kimseye kapımızı kapatmadık” dedi.

AKP lideri, TBMM’de yarın yapılacak yemin töreni sonrası beşerli gruplar halinde istişarelere başlayacağını Meclis Başkanı’nın seçilmesinin ardından da hükümet kurma görevi alıp ülkenin geleceği açısından tüm liderler ve sivil toplum kuruluşu liderleriyle bir araya geleceğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen hem muhalefetin kendi arasındaki, hem de cumhurbaşkanıyla muhalefet arasında polemik sürüyor. Anahtar parti görünümünde olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin yetkili sözcüleri sert üsluplarından taviz vermiyor. Dün MHP lideri Devlet Bahçeli’nin CHP’ye kapılarını kapatan, AKP’ye ise şartlı evet içeren sözlerinin ardından bugün de MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan sert açıklamalar yaptı.

MHP: ‘AKP, 17-25 Aralık ve Erdoğan’la yüzleşmeden hükümet olamaz’

HDP ve MHP’nin adlarını aynı cümlede geçmesini ‘zül’ sayan Adan, “AKP, adına çözüm denilen fakat açıkça yıkıma dönüşen bu sürecin mimarı olarak yapıp ettikleriyle yüzleşmelidir. 7 Haziran seçimlerinde milletimiz AKP'ye bu sürecin bittiğini açıkça göstermiştir. Milletimiz AKP'ye 'kendinle yüzleş' demiştir. Milletimiz AKP'ye ‘fabrika ayarlarına dön’ demiştir. Milletimiz, AKP'ye ‘17-25 Aralık’la, Yüce Divan’la, Sayın Erdoğan'ın hatalarıyla yüzleş' demiştir. Milletimiz AKP'ye 'yolsuzluk ve talanla' yüzleş demiştir. AKP bu gerçeklerle yüzleşmeden hükümet olamaz ve hükümet kuramaz” dedi.

Erdoğan’dan yeniden ‘erken seçim’ hatırlatması

Yalnız CHP ve HDP’lilerin değil MHP’li sözcülerin de hedef tahtasına koyduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ise pazar günü gündüz Türkiye İhracat Meclisi’nde, akşam da MÜSİAD’ın düzenlediği iftarda konuştu. Erdoğan, “Türkiye'nin böyle bir zaman kaybına tahammülü olmadığına inanıyorum. Bunun için koalisyonun mümkün olan en kısa zamanda kurulmasını temenni ediyorum. Eğer egolar öne geçerse bu süreç uzayacaktır. O zaman da Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen görev, siyasiler çözemiyorsa millet çözecek tek merciidir” diyerek erken seçime bir kez daha işaret etti.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Çankaya Köşkü’ne taşınması gerektiğini söyleyen MHP lideri Bahçeli’ye de yanıt verdi:

“Bizlere 1071 rakım oraya çıkmalıdır ifadelerini kullananlar öncelikle oturdukları sandalyenin sorumluluğuna varsınlar. 14 parti birleşip karşımıza geçtiniz. Ve millet yüzde 52 ile cumhurbaşkanı makamına bizi layık gördü. Biz de millete layık olmaya çalışacağız.”

Cumhurbaşkanı, Anayasa’nın emrettiği şeyleri yaptığını ve anayasa dışına çıkmadığını da belirtti.

Bahçeli’ye başbakanlık öneren Kemal Kılıçdaroğlu’na MHP liderinin eleştirileri yalnız Sözcü gazetesine verdiği röportajla da sınırlı kalmadı. Bahçeli, Twitter hesabından da CHP liderini ‘ilkesiz’, ‘iradesiz’, ‘koltuk imalatçısı’ olarak niteledi.

Bahçeli: ‘Ülküsüz bir koltuk, kahraman korkak demektir, ülküsü olan ucuz istismara kanmaz’

MHP lideri sosyal medya hesabında, “Koltuk bir amaç değil, vasıtadır. Ülküsüz bir koltuk, ilkesiz ve iradesiz bir duruş akıllıya deli, alime cahil, kahramana korkak demektir. Gün aşırı taktik hamlelerle ön almaya çalışan çürük koltuk imalatçılarına önceliklerimizi tarihe bakarak öğrenmelerini tavsiye ederim. Unutmayalım, küçük adamlarla, güdük adımlarla büyük hedeflere varılamaz. Bir ülküsü olanlar nefsine aldanmaz, ucuz istismarlara kanmaz. Müslümanlar Endülüs’ten çekilince El Hamra Sarayı’nı ele geçirenler her şeyi silerler. Yalnızca şu ifadeler batıla meydan okurcasına kalır. ‘Ve la galibe illallah’, yani galip olan sadece Allah’tır. Herkesin bir planı varsa Allah’ın da vardır hesabın üstünde kutlu bir hesap vardır’ yazdı.

Kılıçdaroğlu: ‘Biz koltuktan feragat ettik, onlar AKP’siz seçeneği hayal dahi edemez durumda’

Kemal Kılıçdaroğlu ise Bahçeli’nin kendisine yönelik sözlerine yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. CHP lideri, “Üç siyasi parti de seçim öncesi ‘AKP otoriterliğinin sonlandırılmasını’, ‘demokratik hukuk devletinin yeniden oluşturulmasını’, ‘başta 17 – 25 Aralık olmak üzere yolsuzlukların üzerine gidilmesini’ öncelik olarak açıkladı. Halk da sandıkta yüzde 60'a, bunun için yetki verdi. Bir sonraki seçimi değil, Türkiye’yi düşünen her siyasetçinin görevi bu sorumluluğu yerine getirmektir diye düşündük. ‘Bunun için her koltuktan feragat etmeye hazır olduğumuzu’ söyledik ve gösterdik. ‘Çünkü bizim için önemli olan ilkeler ve Türkiye’nin çıkarıdır’ dedik. Görünen o ki; diğer muhalefet partileri bir sonraki seçimi hesapladıklarından olacak, AKP’siz bir seçeneği hayal dahi edemez durumdalar” dedi.

XS
SM
MD
LG