Erişilebilirlik

'Türkiye Rusya’nın Suriye’deki Kilit Rolünü Kabullendi'


‘Türkiye Rusya’nın Suriye’deki Kilit Rolünü Kabullendi’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin en önemli gündem maddelerini ekonomik ilişkiler ve Suriye konusu oluşturdu.

Suriye’nin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin kilit noktası olduğunu ifade eden Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç, Erdoğan-Putin görüşmesini şu şekilde değerlendirdi.

“Suriye’nin geleceği konusunda Türkiye, Rusya’nın kilit ülke olduğunu kabullendi” diyen Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç’e göre, Suriye’nin geleceği konusunda Türkiye’nin söz sahibi olması, Rusya ile geliştireceği ilişkilerin niteliğine bağlı.

Güvenç, “Türkiye’nin Esat rejiminin geleceği konusundaki ısrarından vazgeçmesi ve özellikle Halep’e baskı yapan, Türkiye’nin bugüne kadar desteklediği muhalif gruplara yardımın kesilmesi karşılığında, Suriye’nin kuzeyinde hala Kürtlerin kontrolünde olan bölgelerin geleceği hakkında, Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir durumun ortaya çıkması konusunda Türkiye, Rusya’nın desteğini talep ediyor. Bu da Rusya açısından, Türkiye’nin rejim değişikliği talebine göre karşılanması çok daha kolay bir talep,” şeklinde konuşuyor.

Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasını, Batı’yla olan ilişkileri kapsamında değerlendiren Güvenç, şu değerlendirmede bulundu: “Sanki Türkiye Batı’yla ekonomik ilişkilerinin ağırlık merkezini oluşturan AB’den uzaklaşmaya çalışıyor. Rusya ve doğudaki bir takım önemli aktörlerin, Türkiye’nin ekonomik ilişkilerinde AB’nin taşıdığı ağırlığı zaman içerisinde yüklenebilecekler mi onun arayışı var. Bu anlamda Rusya ziyareti önemli bir işaret olabilir.”

Uçak krizinden sonra iki ülke arasında yaşanan gerilim sonucu hem Türkiye hem de Rusya ekonomik olarak zarara uğramışlardı. Prof. Dr. Serhat Güvenç’e göre, Erdoğan-Putin görüşmesinde en önemli başlıklarından biri de ekonomik ilişkilerin eski düzeyine getirilmesiydi.

Güvenç, “Türkiye ve Rusya bazı konuların dışında, iki ülkenin refahına katkıda bulunacak ekonomik ve ticaret kanallarını aşamalı olarak, eski düzeyine getirmeye yönelik olarak çalışacaklar,” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG