Erişilebilirlik

Türkiye PKK ve FETÖ Restiyle İncirlik’i Açmadı


Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Ankara ziyaretinden, Türkiye’nin PKK ve FETÖ örgütleriyle ilgili tepkisi nedeniyle İncirlik Üssü’nden geri çekilme kararı çıktı. Bununla birlikte Berlin Hükümeti’nin diplomatik kanalları açık tutma çabası ön plandaydı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuk Bakan Gabriel’in görüşmesi, planlanandan uzun sürdü. Bunun üzerine Gabriel’in Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi program yoğunluğu nedeniyle iptal edildi. Gabriel, Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Saray’daki kabule Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de katıldı.

Gabriel’in İncirlik Üssü’nün Alman parlamenterlerce ziyaret edilmesi talebine karşılık Ankara’nın veto tavrı sergilemesi nedeniyle sorun aşılamadı. Türkiye’nin Alman parlamenterlerden bazılarını PKK veya FETÖ örgütleriyle bağlantılı olmakla suçlayarak İncirlik Üssü’ne gelişlerine karşı çıkması üzerine Almanya’dan askerlerini geri çekme kararı geldi.

Çavuşoğlu, kameralar karşısında “İkili ilişkilerimizi olumsuz etkileyen bir atmosfer mevcut maalesef” diyerek durumu özetledi. Çavuşoğlu, İncirlik Üssü krizine karşılık Alman Hükümeti ile ‘pozitif gündem’ yaklaşımıyla ekonomik ilişkilere odaklanacağı sinyalini de verdi.

Çavuşoğlu: Her şey tek taraflı istekle gelişmez

Türkiye’nin hem ekonomik gerekçeler ile hem de Almanya’daki 3 milyonluk Türk nüfusu nedeniyle Berlin ile olumsuzluk yaşamak istemediğini söyleyen Çavuşoğlu, özetle, “Almanya bize karşı 1 adım atarsa biz 3 adım atarız ama bazı durumları da görmezden gelemeyiz. Almanya’daki Türkiye karşıtlığı bu karşıtlık ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına da yol açıyor. PKK’nın Almanya’daki faaliyetleri, zorla para toplama, açık şekilde Türkiye’ye karşı terör propagandası yapmaları devam ediyor. En son yine Frankfurt’ta sözde toplantıları, sözde terörist başı posterleri, PKK paçavraları Türk halkının duygularını derinden yaralamıştır. Almanya’nın PKK sembolleri kullanmasını yasaklanmasından hemen sonra böylesi bir toplantı yapılması manidardır. FETÖ üyelerinin Almanya’da bulunması ve iltica başvurularında bulunması da söz konusudur” dedi. Dolayısıyla Çavuşoğlu, Türkiye’nin açıkça PKK ve FETÖ örgütleriyle ilgili Almanya’daki durumdan nasıl rahatsız olduklarını anlattı. Bunun ardından Çavuşoğlu, sözü İncirlik Üssü’nün ziyaret edilmesine getirdi ve şu anda sadece Konya’daki NATO Üssü’nün Alman parlamenterlerce ziyaret edilmesini mümkün gördüklerini açıkladı.

Çavuşoğlu, ayrıca soru üzerine Türkiye olarak İncirlik Üssü’ne gelmelerini veto ettikleri Alman parlamenterler listesi olduğunu da yalanladı. Çavuşoğlu, “Almanya’ya herhangi bir liste verilmedi. Konya için bir heyet gelebileceğini söyledik. Ama İncirlik için şu anda bir karar olmadı. Şartlar normalleşirse ortak bazı adımlar atılırsa İncirlik için de adımlar atabiliriz. Her şey bir tarafın istediği şekilde gelişmez her iki tarafın da ortak adımları olmalı” diye konuştu.

Gabriel: Ordumuz İncirlik’te kalamaz, bu Türkiye’nin kararıdır

Alman Bakan Gabriel ise, ikili ilişkilerdeki kırılma noktası olarak 15 Temmuz’daki darbe girişimini işaret etti ve bundan üzüntü duyduğunu belirterek, “Askeri darbe girişimi gerçekleştiğinde Almanya’nın yeterince hızlı tepki vermemesi duygusal bir kırılma olmuştur. Bu son dönemdeki sıkıntıların da kaynağı olarak ortada duruyor” tespitini yaptı.

Gabriel, Türk tarafınca yöneltilen PKK ve FETÖ ile ilgili eleştirilere de yanıt verdi. Gabriel, “PKK 1993 yılından beri (Almanya’da) yasaktır çok geçerli bir nedenle böyledir. Bu örgüt sadece Türkiye’de şiddete başvuran değil Almanya’da da silah, uyuşturucu ticareti yapan tehlikeli hale gelmiş bir örgüttür. Bu nedenle de Türkiye’nin bize soru sormasını da anlıyorum. Mesela finansmanını kurutmak gibi bütün enstrümanları da değerlendireceğiz. PKK’nın faaliyetlerine Almanya’da imkan vermemek için değerlendireceğiz. PKK bağlantılı 4500 şahıs hakkında soruşturma olması, Türkiye’nin bunların yeniden incelenmesi talebi var biz bunu yapacağız. Darbe girişimiyle ilgili ise buna katılmış insanlar hakkında tabii çok net delillere bağlıyız, yoksa mahkemeye çıkaramayız. İltica hakkıyla ilgili Alman mahkemeleri karar vermemektedir” dedi. Gabriel, Türkiye’nin Gülen bağlantılı Almanya’ya iltica başvurusu yapmış 450 diplomat ve askerin iadesini talep ettiğini ancak bu konuda mahkemelere delil sunulması gerektiğini vurguladı. Gabriel, “Almanya bir hukuk devletidir. Almanya’da bir yargılama söz konusu olduğunda suçu devletin kanıtlaması gerekir. Eğer Türkiye’deki cezalandırma bizim ülkemizden ağır ise de hükümlü olarak cezalarını Almanya’da çekmeleri gerekir, o takdirde geri veremeyiz” diye konuştu.

Asıl mesele İncirlik Üssü konusunda ise, Gabriel, Türkiye’nin kararını sıkça “iç siyaset gerekçeli” olarak yorumladı. Gabriel, Türk tarafına Almanya olarak İncirlik meselesini sürekli bir çatışma konusu yapmak istemediklerini anlattıklarını belirterek, Türkiye’nin her Alman parlamenterler için İncirlik’i ziyaret açma kararını iç siyasetten dolayı veremediğini söyledi. Gabriel, “Ben bundan üzüntü duydum. Biz bir parlamento ordusundan bahsediyoruz. Bu nedenle tabii parlamenterlerimiz her zaman orduyu ziyaret etme hakkına sahip bulunuyor.

Bu askeri gücün (İncirlik Üssü’ndeki Alman askerleri) başka yere kaydırılması ilişkilerin kötüye gitmesi anlamına gelmez. Alman ordusunun, parlamento ordusu olduğu yazar Almanya dışı görevlerde parlamento karar alır. Bununla bağlantılı olarak parlamenterlerin askerleri nerede olursa olsun ziyaret etme hakkı vardır. Hangi milletvekili olursa olsun. Her milletvekili parlamento içinde eşit hakka sahiptir. Alman Anayasası gereği ordumuz orada kalamaz. Bu Türkiye’nin kararıdır. Bundan dolayı da Alman ordusunun da orada kalmama kararı olur” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG