Erişilebilirlik

Türkiye, Ortadoğu’da Hakkında En Olumlu Düşünülen Ülke


Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, “Ortadoğu’da Türkiye Algısı” tartışıldı. Toplantıda, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) 16 Ortadoğu ülkesinde yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçları sunuldu. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye bölge halkı tarafından hakkında en olumlu düşünülen ülke olarak göze çarpıyor.

Küresel Siyasi Eğilimler Merkezi Direktörü Mensur Akgün ve TESEV Dış Politika Direktörü Sabiha Senyücel Gündoğar’ın açıkladığı bulgulara göre, bölgede Türkiye yüzde 69 ile hakkında en olumlu bakılan ülke olmasına rağmen, bu oran geçen yılkine (yüzde 78) göre gerileme kaydetmiş durumda.

Türkiye hakkında en olumsuz düşünen Ortadoğu ülkesi yüzde 28 ile Suriye olarak belirtilirken, Irak ve İran’da da Türkiye’ye karşı olumsuz bir bakış var. Bunun ana nedenleri arasında bu ülkelerin kamuoylarının, Türk hükümetine, Türkiye’nin Ortadoğu’daki rolüne ve Suriye krizi politikalarına karşı olması sıralanıyor.

Araştırmanın ilginç bulgularından biri de bölgede Türkiye’nin gücünün algısı. Türkiye’nin bölgede ekonomik veya askeri bir güçten ziyade siyasi lider olduğuna inanan Ortadoğu halkı, bölgenin en güçlü ekonomik lideri olarak Suudi Arabistan’a, askeri gücü olarak da İran’a işaret ediyor. Bununla birlikte Gündoğar ve Akgün’ün ortak kaleme aldığı araştırmaya göre, Türkiye bölgede geleceğin en güçlü ekonomisi olarak görülüyor.

Bölgede çok tartışılan ‘Türkiye modeli’ne destek geçen yıla göre yüzde 8 gerileyerek yüzde 53 oranında kabul gördü. En çok Libya, Tunus, Filistin ve Mısır’dan destek gören ‘Türkiye modeli’nin bölge halkına göre en cazip görünen alanı ekonomi olarak öne çıktı.

Toplantının Videosu (Amerikan İlerleme Merkezi)


Brian Katulis: ‘Türkiye’nin yeni dış politika planına ihtiyacı var’

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Brian Katulis, ülkelerin politikalarının halkın görüşünden etkilendiğini belirtirken, Türkiye’nin yeni bir dış politika planına ihtiyacı olduğunun altını çizdi. İki yıl öncesine kadar var olan dış politika stratejisinin Arap Baharı ve Suriye’deki gelişmelerden sonra uygulanamadığını söyleyen Katulis, “bölgenin lideri olma” planının kağıt üstünde iyi gözüktüğünü ancak gerçekleştirmek için somut bir stratejiye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Zaman gazetesi köşe yazarı Yavuz Baydar da araştırma bulgularını değerlendirdi. Ortadoğu halkının yüzde 28’inin Türkiye’nin mezhepçi bir dış siyaset yürüttüğüne inandığını söyleyen Baydar, bunun Türkiye’nin Suriye, Irak ve İran’da düşen popülaritesinin açıklaması olduğunu belirtti.

Baydar’a göre, Türk hükümetinin Suriyeli muhaliflere ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’e olan desteği Türkiye’nin bölgede mezhebe dayalı bir siyaset izlendiği izlenimini yaratıyor.

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG