Erişilebilirlik

Ankara: ‘Operasyonu Memnuniyetle Karşılıyoruz’


Suriye’ye sabaha karşı düzenlenen operasyonla ilgili Türkiye’nin ilk açıklaması’ operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz’ şeklinde oldu. Operasyonun ardından Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada operasyondan duyulan memnuniyet dile getirilerek, “Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi; ”Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur. Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.”

Açıklamada ayrıca, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmasının elzem olduğu vurgulandı.

Kalın: "Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi"

Ankara’nın ikinci tepkisi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Amacın Suriye’deki savaşın sonlandırılması olması gerektiğini vurgulayan Kalın’ın açıklaması şöyle:

”Kimyasal silahların kullanılması uluslararası hukukun ihlâli ve bir insanlık suçudur. 7 Nisan günü Duma’da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu menfur saldırının sorumluları hesap vermelidir. Uluslararası toplumu, gelecekte yaşanabilecek kimyasal saldırıların engellenmesi konusunda birlik olmaya çağırıyoruz. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla ifade ettikleri gibi kimyasal silahların oluşturduğu tehdit, Suriye’de yüz binlerce insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü gerçeğini değiştirmemektedir. Dolayısıyla yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalacaktır. Amaç, Suriye’deki savaşı sonlandırmak olmalıdır.“

"Türkiye operasyon öncesi bilgilendirildi"

CNN Türk televizyonunda bir programa konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, operasyon öncesi Türkiye'nin bilgilendirdiğini söyledi. Harekatın Suriye'ye yönelik değil rejime yönelik olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu: "ABD ve Rusya Suriye'de güç gösterisi yapıyor"

Ankara'da hükümetin hava harekatına memnuniyetinin aksine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu operasyona tepki gösterdi. Hatay’da partililere seslenen Kılıçdaroğlu, Amerika ve Suriye’nin güç gösterisi yaptığını söyledi.

Bölgenin kendi sorunlarını çözebilecek kapasitede olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Bir vekâlet savaşı yapılıyor orada. Amerika ve Rusya güç gösterisi yapıyorlar. Kendi ülkelerinde yapmıyorlar, başka bir yerde de yapmıyorlar. Ortadoğu’da yapıyorlar. Ölenler kimin silahlarını kullanıyorlar, ya Amerika’nın ya Rusya’nın silahlarını. Ölenler kim? Bölgenin insanları. Artık bu bölgenin ülkeleri, Türkiye de dâhil, oturup bir karar vermeleri lazım. Türkiye, İran, Irak, Suriye bir araya gelsinler oturup konuşsunlar. Dört ülkede yaşanan sorunu dördümüzün çözme kapasitesi yok mu? Bu ülkelerin yöneticileri kendi sorunlarını çözemezler mi? Çözmek için ihaleyi illa egemen güçlere mi çıkarmak lazım? Oturalım bu sorun çözelim. İhale ediliyor ve Ortadoğu şu anda vekâlet savaşı yapılıyor. Zararı kim görüyor? Bizler görüyoruz, Suriye, Irak, İran hepimiz görüyoruz. Diğerleri silah satıyor. Onların keyfi yerinden. Oturuyorlar 50 kilometreden, 100 kilometreden düğmeye basıyor, bombayı atıyor. Adam mı öldü, sivil mi, asker mi, çocuk mu kadın mı öldü? Onların umurunda mı? Bölge insanı ve bölgeyi yönetenlerin oturup doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Biz kendi sorunumuzu kendimiz çözebilecek kapasitedeyiz demeleri lazım. Ben kendi sorunumu çözemeyeceksem, başkasına ihale edeceksem o zaman siz devlet değilsiniz” dedi.

'Egemen güçler bölgeden çekilsin'

Türkiye’nin Suriye politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Egemen güçlerin bölgeden ellerini çekmesi lazım. Petrol var doğal gaz buradaki halkların belası oldu. Egemen güçler petrolü ve doğal gazı kontrol etmek için her türlü çatışmaya ortam hazırlıyorlar. Artık 21. yüzyıldayız insanların uyanması lazım, sorunu analiz etmesi lazım. Hangi gerekçeyle oluyor biz bu sorunları nasıl aşarız. Kin ve öfkeyle sorun aşılmaz. Bir gece kalktı Suriye’yi düşman ilan etti. Esat demokratik değil. Buna Suriye halkı karar verir. Türkiye’nin çok dikkatli politika izlemeliydi ama izleyemedi. Keşke bizim gösterdiğimiz tavrı hükümet gösterseydi” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG