Erişilebilirlik

‘Türkiye’nin AB Üyeliği Zor’


Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin yakın gelecekte AB’ye girmesini mümkün görmediğini söyledi.

‘Türkiye’nin AB Üyeliği Zor’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Birliğin Durumu konuşması yapan Juncker, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başarılı olmaması için zemin hazırlar gibi göründüğünü kaydetti. Juncker, AB’de hukukun üstünlüğünün geçerli olduğunu; bunun da Türkiye’nin üyelik statüsünü kazanamayacağı anlamına geldiğini dile getirdi.

Türkler, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Türkiye’nin yakın gelecekte AB’ye girmesinin mümkün olmadığını söylemesine farklı tepkiler gösterdiler. Türkiye’nin AB’den hızla uzaklaştığını söyleyen Juncker, Ankara’nın gazetecileri tutuklamasını eleştirdiği gibi, Erdoğan’ın AB liderlerine Nazi ve faşist benzetmesi yapmasından kaçınmasını istedi.

Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye de değindiği “Birliğin Durumu” konuşmasında AB’de önemli değişiklikler yapılması çağrısında bulundu.

Birlik içindeki bazı kurumların değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Juncker, bu kurumlar arasında başında bulunduğu AB Komisyonu’nu da saydı.

Juncker, AB’nin yürütme kolu olan Komisyon’un Donald Tusk’ın başkanı olduğu AB Konseyi ile birleştirilmesi gerektiğini belirtti. AB Komisyonu Başkanı, “gemiyi tek bir kaptan yönetirse Avrupa daha iyi anlaşılır” dedi.

Jean-Claude Juncker, ayrıca özellikle dış politika konularında birliğin karar alma mekanizmalarının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Halen dış politikadaki kararlar oy birliğiyle alınıyor. Juncker ise üçte iki çoğunlukla alınmasını önerdi. AB Komisyonu Başkanı, kararların nitelikli oyla alınması için AB sözleşmesinde değişiklik yapılmasına gerek olmadığını söyledi

XS
SM
MD
LG