Erişilebilirlik

Türkiye ve Katar Lübnan'da Arabuluculuktan Çekildi


Türkiye ve Katar Lübnan'da Arabuluculuktan Çekildi

Türkiye ve Katar’ın Lübnan’daki siyasi gruplarla iki gündür sürdürdükleri görüşmelerden sonuç alamamaları üzerine girişimlerini askıya aldığı bildiriliyor. Hafta başında Suudi Arabistan da arabuluculuktan çekildiğini açıklamış ve Lübnan'daki durumun tehlikeli olduğu uyarısında bulunmuştu.

Bugün de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife El Tani ülkeden ayrıldı. Davutoğlu ve el Tani, iki gündür, Lübnan’da, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Meclis Başkanı Nebi Berri, Başbakan Saad Hariri ve diğer siyasi liderlerle görüşüyordu.

Davutoğlu, haberlere ilişkin bir soruyu “Türkiye hiçbir çabasını, özellikle Lübnan gibi dost ve kardeş bir ülke için, mutlak anlamda durdurmaz ve hiçbir yeni çabadan da geri durmaz” diye cevapladı. Bakan şöyle konuştu: “Biz iki gün geceli gündüzlü aralıksız süren müzakerelerde elimizden gelen çabayı gösterdik. Taraflara da bu anlamda bütün tarafların taleplerini gözettiğini düşündüğümüz ve Suriye-Suudi Arabistan girişimine ve o girişimin dayandığı yaklaşım ve belgelere dayalı bir taslak sunduk. Tabii bu bizim yapabileceğimiz bir katkıydı, bunu yapmaya çalıştık ama nihai karar Lübnanlı gruplara aittir.”

Taslak metni ilgili makamlara ilettikten sonra Lübnan’dan ayrılmaya karar verdiklerini belirten Davutoğlu, tarafların yeni değerlendirmeler yapacaklarını, yeni yaklaşımlarda bulunacaklarını söyledi.

Lübnan’da, geçen hafta, Birleşmiş Milletler Lübnan Özel Mahkemesi’nin Başbakan Refik Hariri suikastı soruşturması nedeniyle hükümet dağılmıştı. 14 Şubat 2005’de, Beyrut’ta, Hariri’nin konvoyuna yapılan bombalı saldırıda başbakanla birlikte 21 kişi ölmüştü. Başlangıçta suikastı Suriye’nin düzenlediği ileri sürülmüş ancak BM soruşturması sırasında dikkatler Hizbullah Partisi üzerine çevrilmişti. Koalisyon hükümetinden çekilen Hizbullah Partisi, suikastla hiçbir bağlantısı olmadığını ve BM mahkemesinin Amerika ve İsrail'in maşası olduğunu ileri sürüyor.

Uluslararası Arabuluculuk Çabaları Sonuç Vermeyebilir

Lübnan’daki siyasi krizi çözmek için yürütülen uluslararası arabuluculuk girişimlerini değerlendiren New York Times gazetesi, Amerika, Mısır ve Suudi Arabistan gibi aktörlerin Lübnan’daki gücünü kaybettiğini ve Türkiye, Katar, İran gibi ülkelerin yeni aktörler olarak ortaya çıktığını yazdı. Nitekim Suudi Arabistan’ın da hükümet görüşmelerinden çekildiğini açıklaması ve Amerika’nın bölgedeki etkinliğinin azalması, gazetenin yazısını doğruluyor. Ancak 1978 yılından bu yana Lübnan’da yaşayan Beyrut Amerikan Üniversitesi öğretim görevlisi ve eski Birleşmiş Milletler Barış Gücü sözcüsü Timur Göksel, bu yeni aktörlerin de Lübnanlı taraflar arasındaki gerginliği gidermeye çalışabileceğini söylemekle birlikte, beklentilerin yüksek olmaması gerektiğine işaret ediyor. Timur Göksel'in Alparslan Esmer'le yaptığı söyleşinin tamamını yukarıdaki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG