Erişilebilirlik

Türkiye IŞİD'e Karşı Önlemlerini Sertleştiriyor


Türkiye’de güvenlik güçleri IŞİD’e karşı bugüne kadar gerçekleşmeyen yoğunlukta bir operasyon başlattı. Gruba üye kazandırmaya çalışan kişiler tutuklanırken, IŞİD propagandası yapan internet sayfaları da kapatıldı

Geçen hafta içinde Türkiye’nin birkaç kentinde yapılan operasyonlarda 21 IŞİD destekçisi tutuklandı. Güvenlik kuvvetleri üniformaların yanı sıra büyük oranda mühimmat ele geçirdiklerini bildirdi. Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan çok sayıda militanın da tutuklandığı açıklandı.

Cumhuriyet ve Al-Monitor yazarı Semih İdiz operasyonların, Ankara’nın IŞİD’e yaklaşımının değiştiğine işaret ettiğini düşünüyor. İdiz, bugüne dek hükümetin IŞİD’e karşı temkinli davrandığı konusunda yorumlar yapıldığını, bunun nedeninin de Türkiye’nin, IŞİD’den gelebilecek saldırılardan çekinmesinin yanı sıra, IŞİD’i, Esat’ın devirebilecek bir güç olarak görmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Batılı ülkeler uzun süredir Ankara’ya, IŞİD konusunda baskı yapıyor. Irak ve Suriye’ye sınırlarından cihatçıların geçmesi nedeniyle Türkiye’ye “cihatçı otoyolu” ismi takılmıştı.

Kadir Has Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü Soli Özel, IŞİD’e yönelik operasyonların uluslararası baskılar sonucunda başladığını belirtiyor. Türkiye’nin Suriye’de bir mezhep savaşının tarafı olarak görülmekten dolayı mutsuz olduğunu söyleyen uzman, geç olsa da son iki, üç haftadır hükümetin IŞİD’e yaklaşımında büyük değişiklik olduğunu belirtiyor.

IŞİD politikasındaki değişiklik AKP’nin seçimler sonrasında parlamentoda çoğunluğunu kaybetmesinin ardından geldi. Seçimlerden sonra parti içinde birçok kişi dış politikada değişikliğe gidilmesi çağrısında bulundu. Geçen hafta eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, partisinin dış siyasetini sert dille eleştirdi ve bu siyasetin Türkiye’yi yalnızlaştırdığını ifade etti.

Semih İdiz, IŞİD’e yönelik siyasette değişikliğin pragmatik siyasi hesapların bir sonucu olduğunu düşünüyor. Uzman, tüm uluslararası kamuoyunun IŞİD’e karşı olduğu bir durumda hükümetin bu yaklaşıma uyum göstermesinin akla yatkın olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, IŞİD’in Türkiye’nin bu yeni politikasına karşı misilleme yapma tehdidinin gerçekçi olduğuna dikkati çekiyor. Türk güvenlik güçleri bu olasılığa karşı alarma geçmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG