Erişilebilirlik

‘Türkiye IŞİD’den Kaçan Suriyeli Mültecileri Engelliyor’


Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye-Suriye sınırında görevli Türk güvenlik güçlerinin, IŞİD’den ve Suriye’deki iç savaştan kaçmaya çalışan Suriyeli mültecilere ateş açtığını, kaba kuvvet kullandığını, bunun sonucunda da ölümler ve ağır yaralanmalar yaşandığını iddia etti.

Örgüt konuyla ilgili yazılı açıklamasında Türkiye’ye mültecilerin sınırdan geçme girişimlerini engellememe çağrısında da bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’nin sınırı geçmek isteyen mültecilere karşı aşırı güç kullandığını ve geçtiğimiz Mart ile Nisan aylarında sınırı geçme çabasında olan Suriyeli mültecilerden biri çocuk, 5’inin sınırı koruyan Türk güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü, 14’ünün de ağır yaralandığını öne sürdü. İnsan Hakları İzleme Örgütü şimdiye kadar yaşanan olayların da soruşturulmasını istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk sınırında görevli güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetten mağdur olduğunu iddia eden Suriyeli mülteciler ve görgü tanıklarıyla konuştu ve iddialarla ilgili bulgularını internet sitesinden paylaştı.

Simpson: “Savaştan kaçanlara ateş açılması dehşet verici”

İnsan Hakları İzleme Örgütü kıdemli mülteci araştırmacısı Gerry Simpson, “Türkiye’nin üst düzey resmi makamları Suriyeli mültecileri kolları açık halde karşıladıklarını iddia ederken, ülkenin sınırda görevli askerleri onları öldürüyor ve dövüyor. Çatışmalardan ve hedef gözetmeyen savaş halinden kaçan travma içindeki kadın, erkek ve çocuklara ateş açılması gerçekten de dehşet verici,” diye konuştu.

“IŞİD’den kaçan Suriyeli mültecilere ateş açılıyor”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçen Ağustos ayından bu yana, güvenlik güçlerinin Türkiye’ye geçmeye çalışan Suriyeliler’i sınırdan geri gönderdiğini belirterek, Nisan 2016’da, Türkiye’nin yaklaşık bir yıldır devam eden sınır kapatma kararını uygulayan Türk askerlerin, Halep’in kuzeydoğusuna doğru ilerleyen IŞİD’den kaçan Suriyelilere ateş açtıklarını da iddia etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ayrıca 13 ve 15 Nisan tarihlerindeki saldırılarda, sınıra yakın kampları top atışlarına hedef olan binlerce yerinden edilmiş kişinin Türk sınır askerlerince nasıl engellendiğini de ortaya çıkardığını iddia etti.

‘Delilleri İçişleri Bakanlığı’na gönderdik’

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 4 Mayıs’ta T.C. İçişleri Bakanlığı’na bu bulguları içeren bir mektup göndererek, örgütün dile getirdiği iddiaların soruşturulmasını, sınır birliklerine mültecilere ateş açılmaması yönünde emir verilmesini ve Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyeliler’e sınırın tekrar açılmasını istediklerini açıkladı.

‘İnsan Hakları İzleme Örgütü’ iddialarıyla ilgili bir de video yayımlandı.

XS
SM
MD
LG