Erişilebilirlik

Türkiye ile Yunanistan Yeniden Görüşme Masasında


Türkiye ile Yunanistan arasında 2002’den bu yana devam eden istikşafi görüşmelerin altmış birincisi bugün İstanbul Dolmabahçe’deki Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde yapıldı.

Beş yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetiyle yapılan görüşmede Türk heyetinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer alırken Yunan heyetinin başkanlığını 80’li yıllarda Ankara’da Yunanistan Büyükelçiliği’nde görev yapmış olan Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) eski başkanlarından Pavlos Apostolidis üstlendi.

İbrahim Kalın: ‘‘Bölgesel barış ve istikrar herkesin menfaatinedir’’

Toplantıya katılan İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgesel barış çağrısında bulundu.

Kalın, “Türkiye ile Yunanistan arasında dört buçuk yıldır yapılmayan istikşafi görüşmeler bugün İstanbul’da başladı. Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde Ege dahil tüm sorunların çözümü mümkündür ve bunun için irademiz tamdır. Bölgesel barış ve istikrar herkesin menfaatinedir’’ dedi.

Taraflar görüşmenin gündemi ve çerçevesiyle ilgili bilgi vermedi.

Ancak görüşme öncesi Yunanistan tarafı Ege ile ilgili konuları Türkiye tarafı ise Doğu Akdeniz’le ilgili konuları görüşmek istemediğini bildirmişti.

Türkiye yeni NAVTEX ilan etti, Doğu Akdeniz’de eğitim faaliyeti yaptı

Bu arada görüşmelerin başlayacağı saatlerde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 26 Ocak 2021 tarihinde Doğu Akdeniz’de düzenlenecek olan atış eğitimleri ile ilgili NAVTEX yayınlandı.

Milli Savunma Bakanlığı ise, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı jetler ile yakıt ikmal uçaklarının bugün Doğu Akdeniz’de eğitim yaptığını duyurdu.

Açıklamada ‘‘Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı üslerimizden havalanan F-16, F4-E 2020 jet uçakları ile CN-235 CASA, E7-T (HİK) ve KC-135R havadan yakıt ikmal uçaklarımız, Doğu Akdeniz’de eğitim görevi icra etti’’ ifadelerine yer verildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG