Erişilebilirlik

Türkiye ile Rusya Arasında Suriye’de Uçuş Güvenliği Mutabakatı


Silhoutte of a Turkish Army utility helicopter in an undisclosed location, either an S-70 or UH-60 Black Hawk

Türkiye ve Rusya, Suriye hava sahası üzerinde askeri uçuşlarının olası çatışma riskini önlemek amacıyla uçuş güvenliği konusunda mutabakat imzaladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya ile Türkiye arasında askeri alanda yürütülen müzakerelerde mutabakata varıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Rusya Federasyonu ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında Suriye’deki operasyonlar esnasında uçuş güvenliğinin sağlanması ve istenmeyen olayların önüne geçilmesi için heyetler arası toplantılar yapılmıştır. Bu toplantıların sonuncusu 12 Ocak 2017 tarihinde Rus ve Türk Genelkurmay heyetleri arasında Moskova’da yapılmış ve toplantı sonucunda bir mutabakat muhtırası imzalanmıştır. Bahse konu belgenin maksadı, terörist hedeflere yönelik taarruzlar esnasında Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri ile Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların uçuş güvenliği için koordinasyon ve işbirliğine ilişkin mekanizmaları belirlemektir.”

Suriye’de görevli bir askeri Rus uçağı, 24 Kasım 2015 tarihinde TSK tarafından Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmüştü. Bu olay nedeniyle o dönem krize giren Türkiye-Rusya ilişkileri geçen yıl Temmuz ayında iyileşmeye başladı. Hatta iki ülke, Suriye’de ateşkes sağlanması konusunda Cenevre görüşmelerini destekleyici ancak bağımsız şekilde yeni bir süreci üstlendi.

Son aylarda Türkiye’nin, Suriye topraklarında TSK’nın yürüttüğü Fırat Kalkanı Operasyonu sırasında kendi askerlerini korumak için havadan kontrol uçuşları yapılması gibi talepleri vardı. Bu son uzlaşma itibariyle Rusya’nın Türkiye’nin talebine olumlu yanıt verdiği görülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG