Erişilebilirlik

Türkiye ile İran Arasındaki Kapıköy-Razi Sınır Kapısı Açıldı


Türkiye ile İran Arasındaki Kapıköy-Razi Sınır Kapısı Açıldı

Türkiye ile İran arasındaki Kapıköy-Razi Sınır Kapısı, dün (Cumartesi) törenle açıldı. Saray ilçesindeki Kapıköy gümrük kapısında düzenlenen törene, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Ali Aga Muhammedi ile Van Valisi Münir Karaloğlu katıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, törende konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Dünyaya ilan ediyoruz ki Türkiye ve İran ebediyete kadar dost kalacak'' dedi.

Davutoğlu son yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasında yapılan görüşmelerde sürekli gündeme gelen Kapıköy-Razi sınır kapısının bugün açılmasının iki ülke arasındaki dostluğun kanıtı olduğunu bildirdi. Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu:

''8 yıldır dış politikada uyguladığımız temel prensip, dostlukları derinleştirmek, kardeşliği yoğunlaştırmak ve arttırmaktır. Bunun için komşularla 'sıfır sorun politikası' dedik. Onun için gümrük kapıları bizim için duvar değil kardeşlik kapıları dedik. Bütün komşularımızla özellikle İran ile tüm kapıları dostluk ve kardeşlik kapısı yapacağız dedik. Böylece kardeşler buluşsun kaynaşsın ve tarihin derinliklerinden gelen kardeşlik, gelecek nesillere aktarılsın dedik. Kapıköy'ün açılması ile temel ilkeler bir kez daha hayata geçmiş oldu.''

Bu kapıdan demiryolu hattının geçtiğini bildiren Bakan Davutoğlu, bu noktadan artık araç ve yolcu geçişi de yapılacağını söyledi. Bakan Haziran ayında Esendere-Sero kapısının da açılacağını bildirdi. Ardından Maku Kapısı da hizmete açılacak. Davutoğlu, “Böylece İran ile Türkiye arasındaki kapılar tamamen açılmış olacak. Böylece tarihi dostluklar daha da pekişerek, gelecek nesillere aktarılacak. İki ülke arasındaki geçişlerde kaybettiğimiz gençleri artık kaybetmeyeceğiz. Hoylu ve Vanlı kardeşlerim artık bu kapıları kullansınlar. Aramızda zaten vize yok. Bütün kardeşlerime sesleniyorum bu kapıları kullanın. Ve öylesine kullanın ki iki ülke halkları kaynaşsınlar bir araya gelsinler,'' dedi.

Türkiye ile İran arasındaki toplam ticaretin 10 milyar doları aştığını belirten Bakan Davutoğlu, hedefin 30 milyar olduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Aki Ekber Salihi de çok mutlu olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

''Sınır kapılarının, 30 milyar dolar hedefine ulaşılmasına vesile olmasını umut ediyorum. İki ülkenin geleceği kesinlikle açık ve parlaktır. İnşallah sınır kapıları ile amacımıza daha erken ulaşacağız.''

Kapıköy'de yolcu bekleme salonlarını gezen bakanlar, daha sonra sınırın karşı tarafındaki Razi Gümrük Kapısı'nda düzenlenen törene katıldı.

XS
SM
MD
LG