Erişilebilirlik

Türkiye İçin “Suriyeliler Tehdit Aracı mı?”


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Suriyelileri Avrupa ülkelerine gönderebilecekleri yönündeki sözleri, “Sığınmacılar tehdit aracı mı?” tartışmasını tetikledi.

İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz gün “Geziyle, 17-25 Aralık darbesiyle, 6-7 Ekim olaylarıyla, 15 Temmuz'da yaptıramadıklarını şimdi esas oğlanlar devreye girerek yaptırmaya çalışıyorlar. Kim esas oğlanlar? Hollanda, Almanya, biz bunu anlamıyor muyuz? Seçimi biz orada mı yapıyoruz, onların anayasası mı değişecek? Bu bizim iç meselemiz size ne.. Çok arzu ediyorsanız, bir Geri Gönderme Anlaşmamız var, isterseniz size göndermediğimiz her ay 15 bin mültecinin önünü açalım da aklınız bir şaşırsın” şeklinde konuşmuştu. Avrupa’yı tehdit ettiği yorumları üzerine Soylu, kasıtlı şekilde sözlerinin çarpıtıldığını savundu.

Bu sefer AB’yi Suriyeliler konusunda anlaşmaya uymamakla suçlayan Soylu, “Türkiye içerisinden kaçak olarak deniz yoluyla başka ülkelere gitmek isteyen ayda 15 bin ortalama göçmen yakaladık. Düzensiz göçmenler eden diyoruz bunlara. Biz istersek yakalamaz, kendimizi geri çeker, önünü açar Avrupa’ya gönderebilirdik. Ama biz anlaşmaya uymak için bunu yaptık. Biz Avrupa ile anlaşmaya uyduk ama onlar hiçbir maddesine uymadılar. Hiçbir maddesine uyma niyetleri de yok. Çünkü onlar sabahtan akşama kadar para hesabı yapıyorlar. Liyakatleriyle birlikte de dünyaya ve insanlığa maalesef sadece kaos öneriyorlar. Bunu net bir şekilde görüyoruz” dedi.

Uluslararası Af Örgütü de AB’ye tepkili

Dünyada insan hakları ihlallerini takip eden Uluslararası Af Örgütü ise, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki Geri Gönderme Antlaşması’nın zaten başlı başına insan hakları ihlali olduğu görüşünde. Uluslararası Af Örgütü Direktörü John Dalhuisen, AB’nin insani sorumluluğunu yerine getirmediğini vurgulayarak, Türkiye ile antlaşma için “Avrupa'nın kolektif vicdanında utanç verici bir leke” yorumunda bulundu. Türkiye ile AB’nin sığınmacılar antlaşmasıyla başarısız olduklarını kaydeden Dalhuisen, Yunan adalarında bekleyen Suriyeliler’in acı çektiğini ve Avrupa’nın mültecileri korumak yerine kendi topraklarından uzak tutmayı tercih ettiğini dile getirdi.

AB sığınma başvurularını açıkladı

Bu arada AB Türkiye Delegasyonu ise, 2016 yılında Avrupa ülkelerine yapılan sığınma başvuruları rakamlarını açıkladı. AB, ilk defa Avrupa Birliği ülkelerine geçen yıl sığınma başvurusu yapan kişi sayısını 1 milyon 204 bin 300 olarak duyurdu. AB, bu başvuru sahiplerinin yüzde 30’unun Suriyeli olduğunu ve başvurucu her 10 kişiden 6’sının Almanya’da yaşamak istediğini kaydetti. AB’ye sığınma başvurusu yapanların ülkelerine bakıldığında, Suriye’nin ardından Afganistan, Irak, Pakistan, Nijerya, İran gibi ülkeler dikkat çekti.

Türkiye’nin ilk hatırlatması değil

Soylu’nun sözlerinde ifade ettiği “Suriyelileri Avrupa’ya gönderme” konusu, Türkiye’de ilk kez gündeme gelmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Şubat ayında Avrupa Birliği ile yaşanan siyasi gerilim nedeniyle Suriyeli sığınmacıları gündeme taşımıştı. Erdoğan, "Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda 'enayi' yazmıyor kusura bakmayın. Bu işin hakkı neyse, bunu yaparız. Biz bir yere kadar 'sabır, sabır, sabır' ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız”demişti. Bu sözleri, Türkiye’de AKP’yi destekleyen medya kuruluşlarında “Erdoğan’dan AB’ye one minute” gibi başlıklarla verilmişti.

Avrupa’ya hitaben konuşmalarında sınır kapılarını açabileceklerini de kaydeden Erdoğan, geçen yıl Kasım ayında, “Hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız, insanlara doğru bakmadınız. 3 milyon, 3,5 milyon mülteciyi bu ülkede besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz” demişti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG