Erişilebilirlik

Türkiye Huzur ve İstikrar İçin Sandık Başında


İstanbul'da oyunu kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Gül ve HDP lideri Demirtaş oylarını İstanbul’da kullandı. Erdoğan sandık başında yaptığı açıklamada ‘istikrar’a vurgu yaparken Gül ‘huzur’ istedi. Demirtaş ise geleceği belirlemek halkın elinde diyerek seçimlere katılım çağrısında bulundu.

7 Haziran seçimlerinde koalisyon hükümeti kuramayan Türkiye, beş ay içinde tekrar sandık başında. Muhalefetin koalisyon kurulmasını engellediği iddiasında bulunduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu İstanbul’da kullandı. Eşi ve çocukları ile birlikte Üsküdar’daki Saffet Çebi İlkokulu’na giden Cumhurbaşkanı oy kullandıktan sonra kısa bir açıklama yaptı.

Erdoğan: ‘Halkımız umut ederim ki istikrardan yana oy kullanacak’

Erdoğan, “Yaklaşık 54 milyon sandığa gidiyor. 7 Haziran seçiminden sonra tabii sandıklardan istikrar çıkmayınca, sandıklardan rahat oluşacak bir hükümet çıkmayınca bu seçime gitme zarureti doğdu. Bu seçimde halkımız umut ederim ki istikrardan yana tercihini yapacaktır. Demokrasi yolunda çok mesafe kat etti. Sandıktan çıkacak milli iradeye herkes saygı duyacaktır. Bu seçimdeki tüm görevli arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

Seçim sonuçlarını İstanbul’da izleyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rumeli Hisarı’nın içinde yeniden inşa edilen Boğazkesen Fetih Mescidi’nde kıldığı namaz sonrasında yaptığı açıklamada içerde ve dışarda Türkiye’nin birlik, beraberlik ve istikrarını bozmak isteyen odaklar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı’nın hedefinde uluslararası basın yayın kuruluş temsilcilerinin Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin endişeleri dile getirdiği mektup vardı.

Erdoğan, uluslararası medya temsilcilerini ‘üst akıl’dan talimat almakla eleştirdi

Erdoğan “Özellikle son dönemde dışarıdaki bazı uluslararası medya kuruluşlarının, üst akıldan aldıkları talimatla gerek şahsıma yönelik gerek Türkiye'deki bazı siyasi partilere yönelik yaptıkları açıklamaları herhalde okuyorsunuz. Bunlar çok manidardır. Size ne? Siz kendi ülkenizdeki seçimlerle ilgilenin. Türkiye'deki seçimlerle ilgili benim ismimi zikrederek, parti ismi kullanarak, 'Sakın oraya oy vermeyin' gibi bir yaklaşım göstermek, bunlar çok çirkin ve bunun siyasi ahlakla, siyasi etikle uyuşur bir yanı yoktur. Bu seçim istikrarın ve güvenin devamına yönelik bir seçimdir. İstiyorum ki bu ülkede istikrar kazansın, güven kazansın, birlik, beraberlik, kardeşlik kazansın, kısacası Türkiyemiz kazansın” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oyunu Ankara'da Çukurambar Arjantin İlköğretim Okulu'nda kullandı.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oyunu Ankara'da Çukurambar Arjantin İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Kılıçdaroğlu: ‘Biz bu ülkede huzur ve refah istiyoruz’

Oyunu Ankara’da Çukurambar Arjantin İlköğretim Okulu’nda eşi Sevgi Kılıçdaroğlu’yla kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu, çıkışta yaptığı açıklamada, "Bu seçimler demokrasimiz için cumhuriyetimiz için çocuklarımız için geleceğimiz için çok önemli seçimler. Geldik, oyumuzu kullandık hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.

Güneydoğu'dan gelen olumsuz haberler için Kılıçdaroğlu, "Henüz ayrıntılar gelmedi ama bütün olayları yakından izliyoruz. Teröre karşı olduğumuzu, kimden gelirse gelsin karşı olduğumuzu her ortamda dile getirdik. Biz bu ülkede huzur ve refah istiyoruz. Bu ülkede kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bu ülkede anneler çocuklarını huzur içinde okula göndersinler bunu istiyoruz. Bu ülke hepimizin ülkesi ve bu ülkede hepimiz barış içinde huzur içinde kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

Bahçeli: "İnşallah bu seçimler milletimizin geleceği açısından bir dönüm noktası olur”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, Ankara’daki Anıttepe Ortaokulu’nda 1310 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Söz konusu okulda, Bahçeli’nin gelişi öncesinde AFAD Arama Kurtarma Birliği’nden tam donanımlı, profesyonel bir ekibin bomba araması yapması dikkat çekti. Bahçeli ise oyunu kullandıktan sonrasındaki açıklamasında, “26 dönem seçimleri için bugün milletimizin yüksek katılımıyla seçimin gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Seçimin hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu seçimler milletimizin geleceği açısından bir dönüm noktası olur” dedi.

Bahçeli, 7 Haziran'a benzer bir sonuç çıkmasıyla ilgili soruya karşılık ise, bunu sonuçlar açıklandıktan sonra sormak gerektiğini ifade etti.

Davutoğlu: 'Balkon konuşması yapacağım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, oyunu Konya'da Şükrü Doruk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 2248 no'lu sandıkta kullandı. Davutoğlu, oyunu kullandıktan sonraki açıklamasında, "Bugün bir kez daha vatandaşlık görevimizi yapmak üzere sandık başına gidiyoruz. Milletimiz ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık demokrasi ve kalkınmayı aynı anda gerçekleştiren önder ülkelerden biridir. 100. yıla giderken bu çabalarını kararlılıkla sürdürecektir. Sandıkların kapanmasına daha saatler var. Bütün vatandaşlarımızı sandıklara gitmeye davet ediyorum. Sandık başında birbirimizi tebrik etmeye, karşılıklı iyi niyetimizi göstermeye davet ediyorum" dedi. Açıklaması sırasında dil sürçmesi yaşayan Davutoğlu, "Balkon konuşması bizim güzel bir geleneğimiz. Bayram konuşması yapacağım her halükarda" dedikten sonra 'bayram' ifadesini düzeltme gereği duydu ve sözlerini " Netice ne olursa olsun balkonkonuşmasını yapacağım" diye tamamladı.

HDP Lideri Selahattin Demirtaş İstanbul'da oyunu kullanır kullanmaz Ankara'ya hareket edeceğini söyledi.
HDP Lideri Selahattin Demirtaş İstanbul'da oyunu kullanır kullanmaz Ankara'ya hareket edeceğini söyledi.

Demirtaş: ‘Geleceğimizi belirlemek halkımız elindedir’

7 Haziran’daki seçim kampanyasını ‘seni başkan seçtirmeyeceğiz’ sözleri üzerine kuran ancak 10 Ekim katliamı sonrası dikkate değer bir kampanya yapmayan HDP’nin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş da oyunu İstanbul’da kullandı.

Demirtaş, Türkiye’nin en fazla ihtiyacı olan şey olan huzura ulaşmak için yurttaşlardan mutlaka oy kullanmalarını istedi.

HDP lideri, “Bugün Türkiye siyasi tarihi açısından çok önemli bir seçim gerçekleştiriyoruz. Umut ediyorum ki bugün yapılacak seçimlerde ortaya çıkacak siyasi sonuçlar, bütün ülke açısından, hepimiz açısından en hayırlı sonuç olacaktır. Hepimizin, bütün Türkiye'nin en fazla arzuladığı, en fazla ihtiyacımız olan şey, huzurdur, barıştır. Bugün sandıklardan barışa, huzura dair büyük bir umudun çıkmasını öncelikle temenni ediyorum. Çok zorlu, sıkıntılı bir seçim kampanyası dönemimiz oldu. Maalesef yitirdiğimiz canlar oldu. Öncelikle seçimin hayırlı sonuçlarını, barış, özgürlük, demokrasi uğruna canını feda eden bütün arkadaşlarımıza, acılı ailelerine bir teselli olur diye temenni ediyorum Herkes mutlaka bugün akşama kadar oylarını kullansın. Geleceğimizi belirlemek halkın elindedir” dedi.

Gül: ‘Memleketin huzur ve istikrara ihtiyacı var’

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de oyunu İstanbul’da kullandı. Beykoz Çubuklu İlköğretim Okulu’nda oyunu kullanan 11. Cumhurbaşkanı, sandık görevlilerinden katılım hakkında bilgi aldıktan sonra kısa bir açıklama yaptı.

Gül, “Şimdi milletin hakemliğine başvurma günü olmuş oluyor seçim günleri. Herkes oyunu kullanıyor. Hayırlısı olsun inşallah vatan için, millet için. Memleketin huzura, istikrara ihtiyacı var. İnşallah hayırlı olur her şey" dedi.

Gül, "Yine bir koalisyon ihtimali doğarsa nasıl bir gelişme yaşanır?" şeklindeki bir soruya ise "Bilemem artık şimdi, hele bir neticeler çıksın, ondan sonra herhalde memleket için ne gerekirse onu herkes yapacaktır. Hayırlı olsun inşallah" yanıtını verdi.

Türkiye Sandık Başında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG