Erişilebilirlik

Türkiye 'Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi'


Dünyanın önde gelen gazeteci örgütlerinden Sınır Tanınmayan Gazeteciler, Türkiye’nin en büyük gazeteci hapishanesi olduğunu bildirdi.

Örgütün Çarşamba günü yayınladığı 2012 raporuna göre Türkiye, cezaevinde bulunan 42 gazeteci ve basın çalışanıyla, Çin, Eritre, İran ve Suriye’den daha fazla gazeteci hapseden “dünyanın en büyük gazeteci cezaevi” olarak niteleniyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Avrupa Birliği’ne aday olan Türkiye’ye yönelik Batılı ülkelerden gelen eleştiri dozunun arttığına da dikkati çekiyor. Bazıları yıllardır cezaevinde bulunan gazetecilerin çoğu daha mahkemeye çıkarılmadı.

Merkezi Paris'teki kuruluş, Türkiye’de tutuklu bulunan 72 gazeteciyle ilgili olarak birkaç ay araştırma yürüttüğünü, 42’sinin bilgi toplama ve yayma faaliyetiyle bağlantılı olarak tutuklandığı kanısına vardığını bildiriyor. Örgüt, diğerlerinin gazeteci olmakla birlikte başka faaliyetleri nedeniyle cezaevinde tutulduğu iddiasını incelemeyi sürdürdüğünü bildiriyor.

Bu sayının askeri yönetimin sona ermesinden bu yana rekor bir düzeye işaret ettiğini belirten örgüt, bu durumu “kendisini bölgesel bir model olarak gösteren bir ülke açısından acı bir çelişki” şeklinde yorumluyor.

Örgüt, bu kadar yüksek oranda gazetecilerin tutuklanmasını “baskıcı yasalar üzerine dayanan güvenlik merkezli yargı pratiğine” bağlıyor. Örgüte göre çözüm yolu, Terörle Mücadele Kanunu'nda reform ve Türk Ceza Kanunu’ndaki kısıtlayıcı 20’yi aşkın maddenin yürürlükten kaldırılmasından geçiyor.

Hükümet cezaevindeki medya çalışanlarının çoğunun gazetecilik dışında ciddi suçlardan, silahlı terör örgütü üyeliğinden dolayı tutuklandığını savunuyor. Ancak bu kişilerin çoğu, bu suçlamalardan dolayı mahkemeye çıkarılmadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de ellerindeki dosyaları incelemeye devam ettiğini belirtiyor.

Örgüt ayrıca raporunda, “Tutuklu gazetecilerin çoğunun Kürt medyasının temsilcileri olması, haberleşme özgürlüğü ve Kürt Sorunu’nda barışçı çözüm arayışının birbirinden ayrıştırılmaz niteliği bulunduğunu bir kez daha gösteriyor” ifadesine yer veriyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne göre Çin'de 30, Eritre'de 28, İran'da 26, Suriye'de de 21 gazeteci cezaevinde tutuluyor.
XS
SM
MD
LG