Erişilebilirlik

Türkiye Dünyanın En Yabancı Dostu 6. Ülkesi


HSBC şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Türkiye, yabancıların yerleşebileceği en yabancı dostu 6’ıncı ülke

HSBC şirketi, son araştırmasında yabancıların “yurt hasreti çekmeyeceği” ülkeleri sıraladı. Kendi ülkeleri dışında yaşayan 3 bin 385 kişiyle yapılan anket sonucu Yeni Zelanda en konuksever ülke olurken, Türkiye altıncı geldi. Türkiye’nin hiçbir komşusu listeye giremedi.

Türkiye’de yaşayan yabancıları en çok kaygılandıran şeyinse, başta deprem olmak üzere doğal felaketler olduğu görüldü.

HSBC’nin başka ülkelere yerleşen yabancılar arasında yaptığı yıllık araştırma (Expat Explorer Survey) 100 ülkede gerçekleştirildi. Ankete katılan bu yabancılara, yerel halkla dostluk kurabilme, dil öğrenme zorluğu, toplumla kaynaşma ve yeni kültüre alışabilme konularında sorular soruldu. İstatistiksel açıdan değer taşıması için her ülkeden en az 30 katılımcı olmasına özen gösterildi ve toplam değerlendirme 31 ülke bazında gerçekleştirildi. Geçen yılki araştırmada birinci olan Bermuda 30’dan az katılımcı olması nedeniyle bu yıl listeye alınmadı.

Yeni Zelanda her kategoride en yüksek yüzdeleri alarak en konuksever ülke oldu. Yeni Zelanda’da yaşayan yabancı ülke vatandaşlarının yüzde 75’i kültüre alışmalarının zor olmadığını söyledi. Araştırmada her yıl Türk insanının sıcakkanlılığından söz ediliyor ancak bu yıl Türkiye’de yaşayan yabancılar doğal felaketlerden kaygılandıklarını da belirtti.

Listeye giren ilk 15 ülke şunlar:

#1 Yeni Zelanda

#2 Avusturalya

#3 Güney Afrika

#4 Kanada

#5 Amerika

#6 Türkiye

#7 İngiltere

#8 Filipinler

#9 İspanya

#10 Malezya

#11 Brezilya

#12 İtalya

#13 Meksika

#14 Singapur

#15 Fransa

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG