Erişilebilirlik

'Türkiye Destekli Suriyeli Güçler Menbiç Hattına İlerliyor'


Amerikan AP haber ajansının bildirdiğine göre, Türkiye’nin desteklediği Suriyeli savaşçılar Amerikan güçlerinin çekilmesinden sonra Türk askerleriyle birlikte Suriye’nin doğusuna konuşlanmaya hazırlanıyor. Savaşçıların bir sözcüsü, kendilerine bağlı güçlerin Menbiç hattına konuşlanmaya başladığını söyledi.

Bu arada Suriyeli bir Kürt yetkili, Amerika’nın çekilmesinin ardından Türkiye’nin olası bir operasyonuna karşı Kürtler’in idaresindeki bölgeleri korumak için yardım arayışı içinde olduklarını belirtti.

Üst düzey Kürt yetkili, “Bu ülkenin iyiliği ve istikrarını koruyabilecek kim varsa onunla çalışmaya hazırız” dedi.

Ahmed, Ruslar, Suriye hükümeti ve Avrupa ülkeleriyle görüştüklerini kaydetti ancak başka ayrıntı vermedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilmenin yavaş ve Türkiye’yle koordine halinde olacağını belirtmiş, takvim vermemişti. Türkiye de, Amerikan askerlerinin çekilmesiyle “otorite boşluğunun” oluşmamasını teminen iki ülkenin koordinasyon halinde olduğunu kaydetti.

Kürtler’in öncülüğündeki güçler, uluslararası koalisyonun desteğiyle, Suriye’nin kuzeyi ve doğusunun büyük kısmını IŞİD’in elinden geri almıştı. Türkiye, PKK’yla bağlantılı olduğu gerekçesiyle YPG’yi terörist olarak niteliyor.

Pentagon sözcüsü Sean Robertson, Suriye’den çekilmeyi içeren kararnamenin imzalandığını açıkladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif güçlerin sözcüsü Yusuf Hamud, kendilerine bağlı savaşçıların silahlarıyla birlikte, Amerikan askerlerinin bulunduğu Kürtler’in idaresindeki Menbiç kentinin cephe hattına konuşlanmaya başladığını söyledi.

Anadolu Ajansı da, ağır silahlar ve zırhlı araçlarla donanmış Türkiye destekli güçlerin Menbiç hattına ilerlediğini bildirdi.

Menbiç’te Kürt güçlerin varlığı, Türk-Amerikan ilişkilerinde gerilim yaratan konulardan biriydi. İki ülkenin geçen Haziran ayında anlaşmaya vardığı Menbiç yol haritası, Kürt güçlerin buradan çekilmesini öngörüyordu. Türk yetkililer son haftalarda yaptıkları açıklamalarda, Amerika’yı anlaşmanın uygulanmasını ağırdan almakla eleştiriyor ve Fırat’ın doğusunda Kürt güçlere karşı yeni operasyon sinyalleri veriyordu.

Hamud, Türk güçleri ve müttefik Suriyeli savaşçılar dışında “hiçbir alternatifin” olmadığını söyledi. Türkiye’de eğitim görmüş 15 bin kadar Suriyeli savaşçının operasyona katılmaya hazır olduğunu belirten Hamud, öncelikli odak noktasının Menbiç ve Fırat nehri civarındaki bölgeler olduğunu kaydetti.

“DAEŞ’e karşı savaşmaya hazırız” ifadesini kullanan Hamud, şu anda Menbiç için hazırlandıklarını, güneydeki bölgelere konuşlanmanın daha sonra olacağını bildirdi.

Kürtler’in öncülüğündeki Menbiç Askeri Konseyi’nin sözcüsü Şarfan Derviş ise, güçlerinin “her türlü saldırıya karşı koymak için tedbirler aldığını” belirtti.

Kürtler’in öncülüğündeki güçler, şu anda çoğunluğu doğuda olmak üzere Suriye’nin yüzde 30 civarını kontrol ediyor. Bu bölgelerin bazılarında zengin petrol yatakları bulunuyor. Kürt güçler, Amerika’nın çekilme kararına oldukça tepkili.

Üst düzey Suriyeli Kürt yetkili Ahmed, Fransa’ya yeni düzenlediği ziyarette Paris’i Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra Suriye’de daha büyük bir rol oynamaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG