Erişilebilirlik

Türkiye’den Sınırdışı Edilen IŞİD Zanlısı Yargı Önünde


Bu yılın başında Türkiye’den sınır dışı edilen bir Boşnak, Suriye’de IŞİD’e katılıp savaştığı gerekçesiyle Bosna’da yargı önüne çıkarılıyor.

Savcılık, Abdulaziz Osman Kekiç’in Saraybosna Havaalanı’nda gözaltına alındığını açıkladı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kekiç, terör grubu örgütlemekle suçlanıyor. Kekiç’in gözaltına alınmadan önce Suriye’de aktif olarak savaşıp-savaşmadığı ise açıklanmadı.

Kekiç’in yaşadığı kasaba Buzim’den ayrılması mahkeme kararıyla yasaklandı. Zanlı ise ailesini ziyaret etme hakkı olduğunu savunarak kararı temyiz yoluna gitti. Savcılık ise Kekiç’in ziyaret etmek istediği şehrin, radikal Boşnaklar’ın örgütlendiği bir bölgede olması nedeniyle, seyahat serbestisine karşı çıkıyor. Hatta başsavcı, Bosna polisinin de o bölgede etkili olamayacağını savundu.

Abdulaziz Osman Kekiç’in avukatı ise iddiaları reddetti. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Senad Dupovaç, “Kekiç’in gideceği yerin, yaşadığı şehirden daha radikal olduğuna dair herhangi bir istatistik yok,” dedi.

Mahkeme’nin seyahat kararını bir kaç hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Bosna’da yıl başından bu yana, dini nefreti kışkırtma ve bir terör örgütüne katılma ya da katılma planı suçlamasıyla, 12 kişi toplam 23 yıl hapse mahkum edildi.

Hukuk profesörü Vlado Azinoviç ve Müslüman din adamı Mehmed Jusić’in ortak bir çalışmasına göre, 2012’den bu yana 188 Boşnak erkek, IŞİD’e katılmak için ülkeyi terketti.
Ocak 2016’dan bu yana da Boşnak kökenli 48 radikal savaşçı ya geri döndü ya da yetkililere teslim edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG