Erişilebilirlik

Fransa'ya Yanıt: ‘Günah Keçisi Arıyorsunuz’


Türkiye’nin IŞİD ile ilişkisiyle iddialar bir süredir Fransız medyasında gündeme getiriliyor. Medyada Türkiye’nin “ikiyüzlü politika izlediği” eleştirileri getirilmesi, Türk Dışişleri’ni harekete geçirdi. Fransız Le Figaro Gazetesi’nde yarım sayfalık bir makaleyle Türkiye’ye yönelik eleştirilere yanıt veren Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, “Bunlar adil olmayan haksız eleştiriler, günah keçisi arıyorsunuz” dedi.

Fransa’da hafta sonu boyunca hem politikacılar, hem uzmanlar, hem de Fransız medyası tarafından Türkiye’ye dönük IŞİD bağlantılı politikalarıyla ilgili ciddi eleştiriler yer aldı. Bir yandan Batı ile bir yandan IŞİD ile temasta olduğu iddialarından yola çıkarak “Türkiye’nin iki yüzlü bir politika” izlediğinden, IŞİD petrolünün en büyük alıcısının Türkiye olduğuna kadar pek çok eleştiri yazıldı.

Üç cihatçının iadesinde yaşanan polemik

En son Türk istihbaratının üç Fransız cihatçıyı Fransa’ya iade ederken, Paris yerine Marsilya uçağına bindirdiği halde bu değişikliği Fransız istihbaratına bildirmemesi üzerine üç cihatçının elini kolunu sallayarak Marsilya Havaalanı’ndan Fransa’ya giriş yapması, Fransa’da “Türkiye IŞİD’e göz yumuyor” eleştirilerini sertleştirdi. Fransız İçişleri Bakanlığı da yazılı açıklama yaparak, Türk yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini dile getirdi. Bu eleştiriler üzerine Le Figaro gazetesine bir makale kaleme alan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, IŞİD teröründen en çok Türkiye’nin zarar gördüğünü, 1 buçuk milyon’dan fazla sığınmacıya kapılarını açan Türkiye’nin ağır bir fatura ödediğini belirterek, “Türkiye’ye yöneltilen eleştiriler haksızdır” dedi:

“Bizim 49 konsolosluk çalışanımızın sağ salim kurtarılmasını kutlamak yerine, uluslararası medyanın bu operasyonu nasıl gerçekleştirdiğimizi sorguladığını görüyoruz. Ama aynı medya ne [İsrailli rehin asker] Gilad Şalit’in kurtarılması için binin üzerindeki Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlayan operasyonu ne de 4 Fransız gazetecinin kurtarıldığı operasyonu sorguladı. Türkiye 49 rehinenin kurtulması için ne fidye vermiştir, ne de IŞİD ile bir anlaşma yapmıştır. Peki neden Türkiye aleyhinde bu ısrarlı kampanya yürütülüyor? Sanıyorum bir günah keçisi aranıyor. Ortada IŞİD’in eylemlerinden en ağır zarar gören ülke Türkiye’dir. Türkiye’ye böyle bir şüphe ile yaklaşmak, büyük bir haksızlıktır.”

‘Biz aynı yardımı görmedik’

Başbakan Erdoğan’ın, kısa süre önce operasyona askeri destek verebileceğini de açıkladığının altını çizen Büyükelçi Akil, “Burada belirtmek isterim ki, biz maalesef Fransa’dan PKK ile mücadelemizde ya da 34 diplomatımızı öldüren Ermeni terör örgütü Asala ile mücadelemizde aynı yaklaşımı görmedik. Suçlular Avrupa ülkelerine sığındılar ve hala sığınma olanağı bulmaktalar” dedi.

XS
SM
MD
LG