Erişilebilirlik

Türkiye'de 75 Milyon Dozun Üzerinde Aşı Yapıldı


Türkiye’de COVID-19 salgınına karşı yürütülen aşılama kampanyasında yapılan toplam aşı sayısı 75 milyonu geçti. Bu sayı; birinci, ikinci ve üçüncü doz olarak yapılan aşıların toplamı anlamına geliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de yapılan toplam Corona virüsü aşısı sayısı 75 milyonu aştı. Bunun 41 milyon 470 binden fazlası birinci doz, 28 milyon 200 binden fazlası da ikinci doz aşı olarak yapıldı. Yaklaşık 5,5 milyon doz da üçüncü doz olarak uygulandı.

Türkiye’de şu ana kadar yapılan aşıların tamamı Çin üretimi Sinovac ve Amerikan ilaç firması Pfizer ile Alman ortağı BioNTech'in geliştirdiği aşılardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı, Rusya’dan Sputnik V aşısı alınması konusunda da anlaşma sağlandığını açıklamıştı. Ancak Rus aşısı halen daha Türkiye’de uygulanmaya başlanmadı.

Türkiye 6 Ağustos 2021 tarihli aşı haritası
Türkiye 6 Ağustos 2021 tarihli aşı haritası

Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul, 14 milyona yakın doz aşıyla ülke genelinde en çok aşı yapılan şehir durumunda. Verilere göre İstanbul’da toplam nüfusun yüzde 66,5’ine aşı yapılmış oldu. Bugüne kadar nüfus sayısına göre en yüksek aşılamanın yapıldığı il ise Muğla oldu. Muğla’da aşılama oranı yüzde 88,5’e ulaştı. En az aşılama yapılan il ise yüzde 40,9’la Şanlıurfa oldu.

Türkiye, Mayıs ayı sonundan itibaren Alman BioNTech firmasıyla yapılan anlaşma sonucunda aşı temininin hızlanmasıyla birlikte aşılamada da hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech firmasından aşı temini konusunda geçtiğimiz günlerde yaşanan sıkıntının da aşıldığını söyledi.

Aşılama oranının yükselmesine karşın Türkiye’de son dönemde vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediyor ve yükselme eğilimi gösteriyor.

Son 24 saatte 262 binden fazla test yapılırken 26 bin 822 yeni vaka tespit edildi. 122 kişi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya’da yapılan aşı sayısı 4 milyar dozu aştı

Dünya genelinde de uygulanan Corona virüsü sayısı 4 milyar 310 milyonu aştı. Dünyada iki doz aşıyı birden nüfus sayısına göre en çok yapan ülke Birleşik Arap Emirlikleri oldu. BAE’de halkın yüzde 82’si ilk doz, yüzde 72’si de ikinci doz aşısını oldu.

XS
SM
MD
LG