Erişilebilirlik

Türkiye’de Tutuklu Iraklı Gazeteci İçin Kampanya


Kendisiyle birlikte tutuklanan İngiliz gazeteciler serbest bırakılmış olmasına rağmen Irak vatandaşı Muhammed İsmail Resul, Türkiye'de hala hapis tutuluyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi ve Vice News, Türkiye’de tutuklanan Iraklı gazeteci Muhammed İsmail Resul’un serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. CPJ üyelerinin bulunduğu bir heyet de medya üzerindeki baskıları incelemek üzere Türkiye’ye gitti.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Vice News, yaklaşık iki ay önce Türkiye’de tutuklanan Iraklı gazeteci Muhammed İsmail Resul’un serbest bırakılması için kampanya başlattı. İki kuruluş başlattıkları imza kampanyasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Resul’u biran önce serbest bırakma çağrısında bulunuyor.

Iraklı gazeteci Resul’le birlikte VICE News adına çalışan iki İngiliz gazeteci Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury de görevli olarak gittikleri Türkiye’de tutuklanmış, bir hafta sonra ikisi de serbest bırakılmışlardı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) üyelerinin de bulunduğu bir uluslararası basın özgürlüğü heyeti bu hafta “acil görevle” yerli ve yabancı medya mensuplarına yönelik baskıları incelemek üzere Türkiye’ye gitti.

CPJ ve VICE News konuyla ilgili olarak yaptıkları yazılı açıklamada, “IŞİD’le mücadele ve PKK ile ordu birlikleri arasındaki çatışmaları takip eden gazeteciler, bir de devletten korkmamalı” ifadesine yer verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG