Erişilebilirlik

Türkiye’de PKK, FETÖ ve IŞİD Operasyonları


İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa, Şanlıurfa, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 25 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, onlarca adrese baskın düzenlendi. Operasyonlarda İstanbul'da 104 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda 70 kişi gözaltına alındı. İzmir'de ise Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, merkez ile Menemen, Menderes, Bayındır ve Urla ilçelerinde 50 adrese operasyon yapıldı. Operasyonda 40 şüpheli gözaltına alındı. Şırnak’ta geçen yıl Cizre ilçesindeki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırıda kullanılan kamyonu temin eden kişi yakalandı. Operasyonlarda Aydın’da 10, Bursa'da, il merkezinde 19, İnegöl'de 6 ve Gemlik'te 1, Şanlıurfa'da aralarında PKK'nın yöneticilerinden birinin de aralarında bulunduğu 31, Kocaeli’de 4, Mardin'de 2, Çorum’da 2, Antalya’da 12, Mersin’de 60, Malatya’da 24, Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl ve Siirt'te 94 olmak üzere toplam 544 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler sorgulanmak üzere emniyet müdürlüklerine götürüldü. Yakalananlar arasında PYD'nin üst düzey yöneticisi "Ebu Haydar" kod adlı Ali Hammud el-Muhammed, Yasir el-Ahmed ve İsa el-İbrahim’in de bulunduğu açıklandı.

Erzincan’da ise PKK’ya birlikte Gülen cemaatine yönelik bir operasyon da yapıldı. Operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise Gülen yanlılarının yararlandığı Bylock isimli programı kullandığı belirlenen 5 doktor gözaltına alındı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 6-13 Şubat tarihleri arasında 250 operasyon düzenlendiği belirtildi. Operasyonlarda, PKK’ya yardım ve yataklık iddiasıyla 520 kişi gözaltına alındı, bunlardan 26'sı tutuklandı. IŞİD üyesi olduğu belirtilen 45 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda Gülen yanlısı 792 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, bunlardan 147'sinin tutuklandığı ifade edildi.

HDP’den açıklama

Bu arada bugünkü operasyonlarla ilgili olarak HDP’den yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada aralarında parti üyelerinin de bulunduğu 318 kişinin yakalandığı belirtildi. Operasyonlarla HDP’siz bir referandum hedeflendiği vurgulanarak, “2017’nin ilk gününden itibaren parti yöneticilerimizden, il-ilçe eş başkanlarımızdan, üyelerimizden 859 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 112’si tutuklanmıştır. Bugün de partimize ve bileşenlerine yönelik siyasi soykırım operasyonları sonucunda en az 318 kişi hukuksuzca gözaltına alınmıştır. 22.07.2015 tarihinden bu yana partimize ve bileşenlerine yönelik operasyonlar neticesinde toplam 9 bin 796 kişi gözaltına alınmış; aralarında Eş Genel Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, il-ilçe eş başkanlarımız, yöneticilerimiz ve parti üyelerimizin bulunduğu 2 bin 906 kişi tutuklanmıştır. Bu kapsamda Bilgi İşlem Birimimizin Temmuz 2016 tarihinden bu yana edindiği bilgiler doğrultusunda, toplam 5 bin 471 kişi gözaltına alınmış 1482 kişi ise tutuklanmıştır. Referandum tarihinin kesinleşmesi sonrasında partimize yönelik bu operasyonların temel amacı HDP’siz bir referandum yapma isteğidir. Gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalıştıkları ‘Hayır’ın kendisidir. Oysa bu zulüm ve baskılar karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. HDP, Türkiye halklarına verdiği sözün gereği mücadelesine en kararlı şekilde devam ediyor. Bizleri gözaltı ve tutuklamalarla, siyasi soykırım operasyonlarıyla durdurabileceklerini zannedenler, halkların özgürlük, emek, barış ve demokrasi inancını bitiremeyeceklerini anlayacaklardır,” denildi.

XS
SM
MD
LG