Erişilebilirlik

Türkiye’de Amerikan Futboluna İlgi Artıyor


1987 yılında Amerikan futbolunu Türkiye’de ilk kez oynayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kendilerine rakip bir takım bulması tam iki yıl sürmüştü. Rakipleri bir Türk takımı değil, Amerikalı bahriyelilerdi. İki Türk takımı arasındaki ilk resmi maç ise, bundan dört yıl sonra 1993’te yapıldı. O dönemde takımların ekipmanları yoktu. İlk ekipmanlı maç, 2001 yılında gerçekleşti. Amerikan futbolunun Türkiye Beyzbol ve Softbol Federasyonu (TBSF) bünyesine dahil olmasıyla 2005 yılında Türkiye Ligi resmi bir kimlik kazandı. Bugün Türkiye’de, 80’in üstünde Amerikan futbol takımı var.

Bunlardan biri de Yaşar Üniversitesi’nin Amerikan futbol takımı Admirals. Takım haftada dört gün antrenman yapıyor. Bu antrenmanların üçü 21.30-23.00 arasında. Diğeri ise, sabahın çok erken saatlerinde. Çoğu üniversite öğrencisinin uyuduğu saatlerde, sayısı 60’ı bulan Amerikan futbolu sevdalısı, kendini takım yöneticilerine kanıtlamaya çalışıyor.

Türkiye’de Amerikan Futboluna İlgi Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

“Amerikan futbolu öz disiplin aşılıyor”

Altı sezondur Admirals’da oynayan kaptan Burak Can Özaslan, geçirdiği ameliyat nedeniyle bu sezon maçlarda yer alamayacak. Ancak Özaslan, antrenmanlarda hem eski takım arkadaşlarına hem de takıma yeni katılmak isteyenlere yol gösteriyor: “Takıma aşağı yukarı her sezon 100-150 kişi başvuruyor. İlk seçmelerin sonunda 60-70 kişi kalıyor. Sezonun sonunda 10-15 kişi kalıyor.” Özaslan’a göre takıma olan ilginin en büyük nedeni, farklı şehirlerden gelen öğrencilerin arkadaş kazanma isteği.

Bu spora lise yıllarında başlayan İşletme bölümü öğrencisi Emre Uskan, Amerikan futbolu oynayanların okulda popülaritesi olduğunu söylüyor. Uskan, yoğun antrenmanlara ve maçlara rağmen Amerikan futbolunun bireylere ciddi bir disiplin aşıladığını belirtiyor: “Her sabah kendi antrenmanımı yapıyorum. Dersleri kaçırmıyorum. Her antrenman sonrasında eve geldiğimde derslerimi çalışıyorum. Sistematik bir şekilde çalışırsanız hem okul, hem Amerikan futbolu birlikte çok rahat gidebiliyor”. Uskan, mezun olduktan sonra da Türkiye’deki profesyonel kulüplerde ya da Amerika’da oynamak istediğini ifade ediyor.

“Fiziksel güce değil, zekaya dayalı bir oyun”

Türkiye’de iki ayrı Amerikan futbol ligi var; profesyonel ve üniversite ligleri. Her iki ligin de kendi içinde iki ayrı alt ligi var. Admirals’ın koçu Eren Nazlı Amerikan futboluna ilginin giderek arttığını kaydediyor ve “Bir milli takım kuruldu. Milli takımımız bu sene üç maç yaptı. Altyapı takımları kuruldu. Genç arkadaşlarımız oyunlara dahil edildi” diyor. Nazlı, Amerikan futbolunun, sanıldığının aksine fiziksel güce değil zekaya dayalı bir oyun olduğunu söylüyor: “Amerikan futbolunun kaba kuvvete dayalı bir oyun olduğu düşünülür. Ama aslında satrancın sahaya vurulmuş halidir. Çünkü burada, fiziki güçten çok, strateji ön plandadır. Oyun, strateji üzerine kurulur ve akıl oyunlarıyla sahaya yansıtılır. Güç kısmı sadece bunun bir parçasıdır.”

XS
SM
MD
LG