Erişilebilirlik

Türkiye'de "Tam Kapanma" Süreci Başladı


29 Nisan 2021 - Ankara'da emniyet güçleri Corona virüsü salgınıyla mücadele kısıtlamalarının başladığı saate uyulması için Ankara caddelerinde vatandaşlara çağrı yaptı

Hafta başında kabine toplantısında Corona virüsü salgınıyla mücadele amacıyla alınan karar uyarınca Türkiye'de “tam kapanma” süreci bugün saat 19.00 itibariyle başladı. Yürürlüğe giren kısıtlamalar 17 Mayıs, Pazartesi günü sabah 5.00’e kadar sürecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında yürürlükte kalacak kısıtlamalarla ilgili olarak, “Tam kapanma sürecine geçiyoruz” demiş ve sokağa çıkma kısıtlamalarının “kesintisiz” uygulanacağın vurgulamıştı.

Türkiye 17 Gün Sürecek ‘Tam Kapanma’ Sürecine Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Ülke genelinde Corona virüsü enfeksiyonu vakaları ve can kayıplarında görülen artış üzerine alınan karara göre, belirlenen tarihler arasında üretim, imalat, gıda ve sağlık sektörleri gibi “istisnai tutulan” alanlar dışında tüm işyerlerinin faaliyetleri durdurulacak.

Gıda sektöründe bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçilerin 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet sunmasına izin verilirken, restoran ve diğer benzeri işyerleri sadece paket servisi yapabilecek. Fırınlardaysa bu tarihler arasında sadece ekmek üretimi yapılacak.

Paket servisi sunan işletmelerin koşullarının uygun olması halinde paket servisine kesintisiz devam etme izni verildi, zincir marketlerinse Pazar günleri kapalı olması kararı alındı.

Türkiye’de “Tam Kapanma” Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:15:53 0:00

Şehirlerarası seyahatin de izne tabi tutulacağı “tam kapanma” sürecinde, şehirlerarası ulaşım hizmeti veren şirketler yüzde 50 kapasiteyle faaliyet gösterebilecek.

Eğitim kurumlarının tümünde yüz yüze eğitim durdurulurken, sınav tarihleri de ertelendi. Kamu kurumlarında uzaktan çalışma ve vardiyalı çalışmaya öncelik verildi.

Erdoğan, kararla ilgili açıklamasında tarım alanıyla ilgili olarak da, “Tarım sektöründe çalışanlara faaliyetlerine salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmeleri için düzenlemeler ayrıca yapılacak” dedi.

Diyarbakır'da "Tam Kapanma" Yoğunluğu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:10:41 0:00

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, şu ana kadar Corona virüsü enfeksiyonu nedeniyle ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 39 bin 737. Tespit edilen toplam vaka sayısı ise 4 milyon 788 binin üstünde.

Bugün tespit edilen yeni vaka sayısı 37 bin 674 olarak açıklanırken, son 24 saat içinde 339 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı günlerde muaf tutulacak olanların listesi İçişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG