Erişilebilirlik

Türkiye Avrupa'ya Göçmen Geçişlerine Sınır Kapılarını Kapatmayacak


Turkish President Recep Tayyip Erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan’a geçmek için binlerce mültecinin biriktiği sınır kapılarını kapatmayacağını yineledi.

Aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ergün Atalay’ın da bulunduğu 30 sivil toplum kurumunun başkanlarını kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu karar nedeniyle Avrupalı liderlerden birçok telefon aldığını ancak geri adım atılmayacağını söyledi.

Erdoğan, ‘‘Şubat ayının başlarında bir süreç başladı. 4 milyona yakın bizim ülkemizde, dokuz yıldır bizimle ve şimdi de 1,5 milyon mülteciyi sınırlarımıza sürmek suretiyle bize bir yük daha getirmek istediler Aylar önce ben bir açıklama yaptım, ‘Eğer bir yük paylaşımına Batı girmezse kapıları açarız’ dedim. Ama bunlar bu işi hafife aldı. Blöf yapıyor sandılar. Şimdi kapıları açınca telefon üstüne telefon gelmeye başladı, ‘Kapıları kapatın’. Dedik, ‘Bitti o iş, artık kapılar açılmıştır sizler nasibinizi alacaksınız’. Rakam dün itibariyle ciddi manada yükseldi, yükselmeye devam ediyor. Şimdi yine telefonlar. Bu akşam Bulgaristan Başbakanı’yla biraraya geleceğiz. Aynı zamanda Şansölye Merkel’le telefon görüşmemiz olacak’’ dedi.

Erdoğan: ‘Putin’le görüşmede ateşkes ve diğer adımları atmayı temenni ediyorum’

Dörtlü ve beşli görüşme teklifleri olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmelerin olma ihtimali hakkında yorum yapmasa da Perşembe günü Moskova’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı görüşmeden umutlu olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, ‘‘Malum, perşembe günü Moskova’ya giderek Sayın Putin’le gelişmeleri değerlendireceğiz. Temenni ederim, ateşkes ve diğer adımları atar, işi süratle neticeye kavuştururuz. 15 Temmuz’da başaramayanları, o zaman başaramadıklarını Suriye üzerinden hayata geçirmek isteyenleri bir kez daha hüsrana uğratmakta kararlıyız’’ dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin askeri alanda elinden geleni yaptığı gibi diplomatik adımları attığının da altını çizdi.

"Türk milletinden başka hiçbir toplum bu kadar çok saldırıya karşı koyamaz"

İdlib’te son dönemde icra edilen operasyonlarda 2 bin 557 rejim unsuru ve onlarla beraber bu mücadele içerisinde olanların öldürüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen ve 34 Türk askerinin şehit olduğu saldırının bedelinin sorulmakta olduğu ifade etti.

Erdoğan, ‘‘Bu şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, dedik. Bunların bedelini ödeteceğiz, dedik. Dün evvelsi gün bir şehidimizi ebediyete uğurladık. Dün akşam eşimle beraber evlerindeydik. Tezkeresine 40 gün kalmış kardeşi, ‘Başkanım ne olur, ben askerliğine devam edeyim’ dedi. Bu millet böyle. Dünyada Türk milletinden başka hiçbir toplum bu kadar çok saldırıya karşı koyamaz. İçimizdeki bazı gafillerin desteği bile bu oyunun başarıya ulaşmasına yetmemiştir. Her bir şehidimize karşılık onlarca rejim unsurunu etkisiz hale getirerek çok ağır bedeller ödetiyoruz. Dün yine biliyorsunuz Neyrab havaalanını da yerle yeksan ettik kullanılamaz hale getirdik’’ diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayisinde attığı adımlar sayesinde kendi mühimmatını ürettiğini ve Suriye sahasında çok etkili kullandığını vurgulayan Erdoğan, iş dünyasından da ticaret, tarım, üretim gibi sahalarda kendilerini desteklemesini istedi.

İş dünyası: ‘Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen STK başkanları sabah saatlerinde TOBB genel merkezinin bulunduğu İkiz Kuleler’de biraraya gelerek bir bildiri yayınladılar.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun okuduğu bildiride, Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütlerinin Türk bayrağı altında kenetlendiği vurgulandı.

Bildiride, ‘Rejim güçleri son olarak, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez.

Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez.

Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. Bahar Kalkanı Harekâtı’yla ödemeye de başlamıştır. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafa bırakırız. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Barış ve huzurun tesisi için alınacak her kararın ve atılacak her adımın arkasındayız’’ denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG