Erişilebilirlik

Türkiye, Avrupa'da Zemin Kaybediyor


Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye rapor taslağı, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda tartışıldı.

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye raporunun tartışıldığı oturum, Ankara’nın “dostlarının” desteğini de yitirmeye başladığını gösterdi. Rüzgarın Türkiye aleyhinde esmesinde 17 Aralık sonrası gelişmeler önemli rol oynadı

Avrupa Parlamentosu, Türkiye konusunun heyecan, heyecan olmaması halinde gerilim yarattığı oturumlara ev sahipliğiyle ünlüdür. Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporu, bu kez ne heyecan ne de gerilim yarattı.

Oturumun öne çıkan en önemli özelliğini ise rüzgarın tamamen Türkiye aleyhine döndüğünün net şekilde görülmesi oluşturdu.

Türkiye karşıtlarının hemen her fırsatta olası Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkmaları, müzakerelerin askıya alınmasını talep etmeleri ve temelsiz eleştirilerde bulunmaları artık “geleneksel” hal aldı. Bu oturumda, Türkiye’nin “dostlarının” desteğini de kaybetmeye başladığının tartışma götürmez şekilde görülmesi ise Avrupa Parlamentosu’ndaki havanın tamamen Ankara aleyhine döndüğünü açık şekilde göstermesi açısından önemliydi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de bu tabloya özellikle dikkat çekti.

Geçtiğimiz bir yıl içinde olumlu gelişmelerin yanı sıra ciddi endişeye neden olan gelişmeler olduğunun da altını çizen Füle, “Avrupa Birliği üyesi olmanın bir terk yolu var, o da başlıkların gereklerini yerine getirmek. Temel haklardan, hukukun üstünlüğünden, hesap verebilirlikten ve kuvvetler ayrılığından derogasyon yok. Değerler üzerine kurulmuş bu sürece önem vermemeyi sağlayacak ara dönemler, kestirme yollar yok” dedi.

Berkin Elvan’ın ölümü de, pek çok parlamenterin olduğu gibi, Füle’nin de gündemindeydi. Füle, Elvan’ın ölümünün son derece üzücü ancak Türk halkının arzularının önemli bir hatırlatıcısı olduğunu söyledi.

Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan belge de son yılların eleştiri dozu en yüksek raporlarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Belgenin bu tonda olmasının en önemli nedeni ise 17 Aralık sonrası gelişmeler.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na yönelik düzenleme, yargının durumu, ifade ve medya özgürlüğü, yeni internet düzenlemesi, Sayıştay’ın işleyişi, Gezi Parkı olayları ve Türk hükümetine yönelik yolsuzluk iddiaları belgede öne çıkan eleştiriler arasında yer alıyor.

Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi gruplar taslak metin için 25 değişiklik önergesi sundu. Belge, çarşamba günü bu değişiklik önergeleriyle birlikte oylanarak nihai halini alacak.
XS
SM
MD
LG