Erişilebilirlik

‘Türkiye Amerika Yaptırımlarına Boyun Eğmeyecek’


Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Rusya’yla varılan S-400 hava savunma sistemleri konusunda Türkiye’nin Amerikan yaptırımlarına asla boyun eğmeyeceğini belirtti.

Washington S-400’lerin NATO donanımlarıyla uyumlu olmadığını ve F-35 savaş uçaklarını tehlikeye atabileceğini belirtiyor.

Amerika S-400’lerin satın alınması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

F-35’in yapımına katkı sunan ülke konumunda olan Türkiye uçakların aynı zamanda satın alıcısı konumunda.

Ankara S-400’leri satın almaktan vazgeçmeyeceğini belirtiyor.

Kanal 7 televizyonuna konuşan Oktay, Amerika’nın endişelerinin yersiz olduğunu belirtti ve Temmuz ayında planlanan S-400 teslimatında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

“Türkiye bir anlaşmayı imzalarsa sözünü tutar” diyen Oktay, “biz bu anlaşmaya imza attık ve ödemeler yapıldı” dedi.

Amerika, Türkiye’ye patriot sistemlerini satmayı teklif etmiş durumda. Savunma Bakanı Hulusi Akar bunun değerlendirilmekte olduğunu kaydediyor.

Stoltenberg: “Karar ülkelere kalmış”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise savunma tedariğiyle ilgili kararların ülkelerin kendilerine kalmış olduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Stoltenberg, savunma tedariki konusunun ülkeler için ulusal kararlar olduğunu söyledi. Stoltenberg bununla birlikte ittifak ordularının birlikte çalışmasının operasyonlarını ve görevlerini yerine getirmesi için NATO açısından önemli bir konu olduğunu belirtti.

Stoltenberg, Ankara’yla Washington arasında Patriot sistemlerinin alınması konusundaki görüşmelerle, Türkiye’nin Fransız-İtalyan konsorsiyumu SAMP-T sistemleriyle yürüttüğü müzakerelerden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Stoltenberg gelecek hafta Türkiye’yi ziyaret edecek.

Mart ayında Reuters haber ajansı Amerika’nın Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarmayı değerlendirdiğini kaydetmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılmasının projeyi çökerteceğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG