Erişilebilirlik

Türkiye-Almanya İlişkilerinde Gerilim


Türkiye, Almanya’nın Ermeniler’in Osmanlı İmparatorluğu döneminde soykırıma uğradığı iddiasını içeren yasayı onaylaması durumunda iki ülke ilişkilerinin zarar göreceği uyarısında bulundu.

Almanya Meclisi, “Ermeni soykırımı” tasarısını Perşembe günü oylayacak.

Tasarı metninde Ermeniler’in ölümünün toplu katliam, etnik temizlik ve soykırıma örnek olduğu yazılı.

Ermenistan, 1915-1917 yılları arasında bir buçuk milyon Ermeni’nin soykırıma uğradığını söylerken Türkiye, yüzbinlerce Ermeni’nin öldüğünü kabul ediyor ancak bunun soykırım olduğu iddiasını reddediyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Alman meclisindeki oylamanın “saçma” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tasarının kabul edilmesi durumunda Almanya ile diplomatik, ekonomik, ticari, siyasi ve askeri ilişkilerin zarar göreceğini uyarısında bulunmuş, konuyu Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşmüştü.

Almanya’da 3 milyon Türk yaşıyor. Türkler hafta sonu Berlin’de tasarıyı protesto etti.

1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen 20 ülke arasında Fransa ve Rusya da var. Papa Francis de “Ermeni soykırımı” iddiasını kabul ediyor. Ancak Amerika, “Ermeni soykırımı” iddiasını tanımıyor. Başkan Obama, 24 Nisan’da yaptığı konuşmada Ermeniler’in öldürülmesini 20’inci yüzyılın ilk büyük toplu cinayeti olarak değerlendirmiş, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ise “cinayet suçları” tanımlamasını yapmıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Avrupa Birliği arasında mültecilerin Avrupa’ya girişini engellemek için yapılan anlaşmayı feshetme tehdidinde bulundu. Türkiye’de 3 milyona yakın Suriyeli mülteci barınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına vize muafiyetini onaylaması gerektiğinin altını çizdi. Avrupa Komisyonu Mayıs ayı başında Haziran sonuna kadar vize muafiyetinin onaylanması tavsiyesinde bulunmuş ancak Türkiye’nin insan hakları sicilini düzeltmek dahil bazı şartları yerine getirmesi gerektiğini bildirmişti.

Nisan ayında yayınlanan İlerleme Raporu’nda Türkiye’nin demokrasi sicilinde geriye gidiş olduğu bildiriliyor. Bunun yanısıra insan hakları sicili ve basına uygulanan kısıtlamalar eleştiriliyor. Türkiye ise “Ermeni soykırımı” iddiasını tanıması gerektiği yönündeki raporu reddediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG