Erişilebilirlik

Türkiye, AB Raporunu ‘Objektif’ Buldu


AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır

Türkiye, Avrupa Birliği Komisyonu'nca hazırlanan 2014 Yılı İlerleme Raporu'na ilişkin tepkisini, "özel görüşmelerde ifade etme" kararı aldı ve rapora ilişkin resmi değerlendirme ise, "objektif ve dengeli" oldu

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Rapordaki eleştiriler eleştirilerin yapıcı bir dille ifade edilmiş ve bu çerçevede rapor esas itibariyle objektif ve dengeli. Elbette ki her yıl olduğu gibi bu yıl da raporun içerisinde yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz" dedi.

AB Bakanı Bozkır, Brüksel'in Türkiye hakkında yıllık karnesi olarak yorumlanan AB İlerleme Raporu'nun açıklanması ardından Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla resmi değerlendirmede bulundu. Bozkır'ın açıklamasında geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin gösterdiği sert tepki yerine rapor hakkındaki yorumlarında sözcükleri dikkatle seçmesi dikkat çekti. Bu noktada Türkiye'nin, bu yıl AB Komisyonu'na rapora ilişkin tepkisini kapalı kapılar ardından ifade etme kararı aldığı da ortaya çıktı. Bu yeni yaklaşımı Bozkır, şu sözlerle açıkladı:

"Bu sene geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türkiye’nin kendi ilerleme raporunu yayınlanmasını doğru bulmuyorum. Bunun sadece komisyonla aramızda olacak bir yazışma veya konuşma ile gerçekleşmesinin doğru olacağına inanıyorum. Komisyon ile baş başa görüşmelerde paylaşacağım hususları basın yoluyla mesajlar olarak vermeyi hiçbir zaman doğru bulmuyorum. Aynı şekilde bu tür Komisyon'un da Türkiye ile ilgili bazı özel görüşmelerimizde konuşacağımız hususları varsa basın yoluyla iletilmesini doğru bulmuyorum.”

Türkiye'ye göre ‘AB doğru resme bakmıyor’

Ancak rapordaki ciddi eleştirel başlıklar anımsatılınca Bozkır, bu eleştirilerdeki noktaları iyileştirme noktasında "Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz" sorusuna karşılık, o eleştirilere neden olan sorunları ortadan kaldırmak yerine "AB'nin bakışı düzeltme" yaklaşımı sergiledi. Bozkır, rapordaki eleştiriler konusunda ne yapacaklarını şöyle açıkladı:

"AB’de Türkiye ile ilgili olguyla örtüşmeyen bir algı oluştuğuna dikkat çekerek, "Türkiye’de de aynı şekilde bazı yanlış kanatlar olduğu kesin. Burada AB’nin Türkiye’de doğru resme bakması Türk insanın da AB ile ilgili doğru resme bakması için yoğun çaba sarf edeceğiz.”

AB Komisyonu'nun 1998 yılından bu yana Türkiye hakkındaki 17'nci raporunu hazırladığını anımsatan Bozkır, "Rapordaki eleştiriler eleştirilerin yapıcı bir dille ifade edilmiş ve bu çerçevede Rapor esas itibariyle objektif ve dengeli. Elbette ki her yıl olduğu gibi bu yıl da rapordaki yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz. İlerleme Raporu’nu Türkiye’nin AB sürecinin ve reform çalışmalarının ilerlemesinde yapıcı bir unsur olarak kullanacağız. Bu raporu yaşanabilir bir rapor olarak değerlendirebiliyoruz" dedi.

Bu arada Türkiye'de muhalefet partilerince raporla ilgili bir değerlendirme ise henüz yapılmadı.

XS
SM
MD
LG