Erişilebilirlik

'Türkiye'nin Füze Kalkanına Katkısı Hayati'


Füze savunma silahları yüklü Amerikan savaş gemisi USS Monterey'in kontrol odası

Amerikalı yetkililer Türkiye’nin füze savunma sistemine önemli katkıda bulunduğunu vurguladı. Uluslararası Güvenlik ve Silahların Yayılmasını Önlemeden sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ellen Tauscher Washington’da Atlantik Konseyi’nde düzenlenen bir toplantıda konuştu.

Tauscher, Türkiye’nin AN/TPY-2 füze savunma radarının topraklarında konuşlandırılmasına izin vermesiyle NATO’nun füze savunma sistemine son derece önemli bir katkı sağladığını söyledi. Amerikalı yetkili, Türkiye’nin kararı sayesinde Aegis sisteminin savunabildiği alanın genişlediğini kaydetti. Tauscher, radarın yıl sonuna kadar Türkiye topraklarına konuşlandırılacağını bildirdi.

Tauscher, füze savunma sisteminin kurulmasında önemli ilerleme sağlandığını söyledi. Avrupa Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşım adı altında geliştirilen projenin birinci aşamasının uygulanmakta olduğunu anlatan Tauscher, USS Monterey savaş gemisinin Avrupa’ya sevk edildiğini, Güney Avrupa’yı mevcut tehditlere karşı korumaya başladığını söyledi. Tauscher, Türkiye’ye ek olarak füze savunma sisteminin unsurlarının yerleştirilmesi için Romanya, Polonya ve İspanya’yla da anlaşma sağlandığını belirtti. Bu bağlamda Tauscher, “NATO müttefikleri işbirliği yaptı ve büyük destek gösterdi. Lizbon’da alınan karar doğrultusunda NATO ittifakının Avrupalı üyelerinin toprakları, nüfusları ve güçlerinin füze sistemiyle savunması için birlikte çalışıyoruz,” şeklinde konuştu.

Uluslararası Güvenlik ve Silahların Yayılmasını Önlemeden sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ellen Tauscher Avrupa’da kurulan füze savunma sisteminin hedefinin Ortadoğu’dan kaynaklanacak bir saldırıya karşılık vermek olduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG