Erişilebilirlik

Türk Yüzbaşı IŞİD’le Rehine Pazarlığı Yaptı mı?


IŞİD’e Türk subayların destek verdiği yolundaki manşetiyle dün gündeme giren Cumhuriyet gazetesi, bugün de, rehine pazarlığı olayını Ankara’da görülen IŞİD dava dosyasından yaptığı alıntılarla kamuoyuna duyurdu.

1 Ocak 2015 günü Astsubay Özgür Örs’ün IŞİD militanları tarafından kaçırılması çevresinde yaşanan olaylar dizisi, telefon kayıtlarıyla birlikte çok çarpıcı ilişkilere işaret ediyor. Kaçakçıları kovalayan Özgür Örs, sınırı geçmiş ve Çobanbey’de IŞİD cihatçılarınca kaçırılarak Cerablus’a götürülmüştü. Astsubay Örs daha sonra Türk istihbaratına teslim edilmiş ve ordudan atılmıştı.

Dava dosyasındaki telefon kayıtlarında, Türk Yüzbaşı A ile “IŞİD’in sınırdaki emiri” olarak tanınan Mustafa Demir ve bir jandarma istihbaratçısı olan Y ile konuşmaları yer alıyor.

“JİTEM’i duydun mu?”

İddiaya göre, Demir, Yüzbaşı A’nın telefonuna “Abi beni tehdit mi ediyorsun?” diye cevap veriyor. Astsubay Örs’ün serbest bırakılmasını isteyen Yüzbaşı A bir başka telefon konuşmasında, IŞİD emiri Demir’e, “Sen bizi aradığında biz sana böyle davrandık değil mi?” diyerek sitem ediyor. Jandarma istihbarat görevlisi Y ise, Demir’e “Sen JİTEM’i duydun mu?” diye soruyor. Demir, “Bilmez miyim abi hayatım geçti orada” şeklinde yanıt veriyor.

Birkaç gün içinde teslim alınan Astsubay Örs, bu kez de, IŞİD’e karşı direnmediği gerekçesiyle ordudan atıldı. İnsan hakları kuruluşları, 1990’lı yıllarda Güneydoğu Anadolu’da işlenen yüzlerce faili meçhul cinayetin sorumlusu olarak JİTEM’i gösteriyor.

Beş kişi gözaltında

Bu arada, Gaziantep’te, polis ekipleri IŞİD’e üye oldukları gerekçesiyle beş kişiyi gözaltına aldı.

Gaziantep Valiliği, söz konusu kişilerin, Suriye’de çatışmalara katılmak için kente geldiğini bildirdi. Valilik, bu kişilerin tutuklandığını kaydederken, TC yurttaşı mı yoksa yabancı uyruklu mu oldukları hakkında bilgi vermedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG