Erişilebilirlik

Türk Vatandaşları Tahliye Edilirken Çin'de Salgından Ölümler Artıyor


Çin’de başlayan Corona virüsü salgınıyla nedeniyle hastalığın çıkış noktası olan Wuhan kentinden Türk vatandaşlarının tahliyesi işlemi başlıyor. Türk vatandaşlarının tahliyesi için askeri bir kargo uçağı Wuhan'a gidiyor.

Ankara’dan Çin’e gidecek olan askeri kargo uçağının hazırlıkları tamamlandı. Uçakta tıbbi malzemelerle birlikte sağlık uzmanları ve ekipler de bulunuyor. Wuhan şehrinde 34 Türk vatandaşının bulunduğu ve bu kişilerin büyükelçiliğin organizasyonuyla tahliye edileceği belirtiliyor.

Türk vatandaşlarıyla birlikte uçağa Azeri, Gürcü ve Arnavutluk vatandaşlarının da alınacağı, toplam 50 civarında kişinin bölgeden tahliye edileceği ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri talep olması halinde bu sayının artabileceğini de belirtiyorlar.

Virüsten ölenlerin sayısı 170’e ulaştı

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 170’e ulaştığını resmi kayıtlara göre hastalığın bulaştığı kişi sayısının da 7 bin 711 olduğunu açıkladı.

Ölümlerin hemen hemen tamamı hastalığın ilk çıkış noktası olan Wuhan kentinin de bulunduğu Hubei eyaletinde meydana geldi. Yaklaşık 60 milyon kişinin adeta karantina ortamında olduğu, bölgede çoğu yerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği biliniyor.

Öte yanda aralarında Google, Starbucks, ve IKEA'nın da olduğu çok sayıda uluslararası firma da Çin’deki faaliyetlerini askıya aldı.

Şu ana kadar aralarında Alman havayolu şirketi Lufthansa, İngiliz British Airways, Amerikan United, American Airlines ve Air Canada şirketinin de bulunduğu en az 9 büyük havayolu şirketi Çin uçuşlarını askıya aldı.

Rusya, Çin vatandaşlarına elektronik ortamda vize verme işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Çlü ve vaka sayılarının artması üzerine Uzakdoğu borsalarında düşüşler görülmeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel acil durum ilan edilip edilmemesini kararlaştırmak üzere bugün yeniden toplanması bekleniyor.

Uzmanlar hastalığın kuluçka süresinin 1-14 gün arasında değiştiğini ve hastalık belirtileri görülmeden de hastalığın kişiden kişiye bulaştığını söylüyorlar.

Çin Futbol Federasyonu salgın nedeniyle ülkede oynanacak futbol müsabakalarını da iptal ettiğini açıkladı.

Amerika, Avustralya, Güney Kore, Singapur gibi pek çok ülke de vatandaşlarını tahliye planlarını ardı ardına hayata geçiriyorlar.

Çin’de pek çok turistik alan da ziyaretlere kapandı.

XS
SM
MD
LG