Erişilebilirlik

Türk Tabipleri Birliği’ne ABD’deki Meslektaşlarından Destek


Doktorlar ve sağlık ekibi Akdeniz Üniversitesi hastanesi yoğun bakım servisinde Corona virüsü tedavisi gören hastaya müdahale ediyor.(Arşiv )

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Corona salgınına dair duyarlılık ve tedbirlerin arttırılması için 14 Eylül – 18 Eylül 2020 tarihlerini “Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz Haftası” ilan edip çeşitli farkındalık eylemleri kararına, Amerika’daki Türk hekimlerden destek geldi.

Salgına karşı ABD’de yürütülen mücadelede ön cephede yer alan Türk hekimler, Türkiye’de sağlık çalışanlarının can kaybı sayısının artmasından endişe ettiklerini belirterek hükümet ve sağlık bakanlığına TTB ve diğer meslek örgütleriyle iş birliği çağrısında bulundular.

Türk Amerikan Hekimler Birliği (Turkish American Medical Association-TAMA) Türk Tabipler Birliği eylemlerine destek verdiklerini bir basın açıklamasıyla duyurdu.

TAMA Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden, TAMA Başkan Yardımcısı Dr. Sine Aras Akten ve TAMA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ergin Koçyıldırım VOA Türkçe’ye görüşlerini aktardı.

“Türkiye’de sağlık çalışanı kayıplarının artmasından endişe ediyoruz”

TAMA yaptığı açıklamada, “Türk-Amerikan Hekimler Birliği (TAMA), Türkiye’de meslektaşlarının ve tüm sağlık çalışanlarının, COVID-19 pandemisine karşı canla başla verdiği mücadeleyi büyük bir saygıyla ve destekle yakından takip ediyor. Sağlık bir ekip işidir. Böyle büyük bir mücadelede sağlık çalışanlarına, hükümet ve sağlık bakanlığının tam desteği gerekmektedir. Salgın süresince, Türkiye’de, 31 meslektaşımızla beraber 91 sağlık çalışanını kaybetmiş olmak bizleri çok üzdü ve biz, bu kayıpların devam etmesinden endişe duyuyoruz. Türkiye’de sağlık çalışanlarının tükendiğini açıkça görüyoruz. O nedenle, Türk Tabipler Birliğinin bu farkındalık eylemini yürekten destekliyoruz ve Amerika’daki Türk hekimler olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bildirmek istiyoruz” denildi.

“Sağlık çalışanlarının tükenmişliği hepimizi çok endişelendiriyor”

TAMA Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada Türk Tabipler Birliğini, bütün sağlık çalışanları adına, bu farkındalık eylemini başlattıkları için yürekten kutladığını belirterek, “COVID-19 pandemisi, dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de bütün hayatı değiştirdi. Bu dönemin getirdiği zor koşullarda, şikayet etmeden, canla başla mücadele veren sağlık çalışanlarının toplumun genelinden fazla risk altında olduğu unutulmamalı. Sağlık çalışanlarının tükenmişliği hepimizi çok endişelendiriyor. Toplumda herkes, ama başta hükümet ve sağlık bakanlığı, bu mücadelede sağlık çalışanlarına olan tam desteğini bilime dayalı, iş birliği içinde bir pandemi yönetimiyle göstermeli. Türk Tabipler Birliğini, bütün sağlık çalışanları adına, bu farkındalık eylemini başlattıkları için yürekten kutluyorum” dedi.

“Durumun ağırlaşmaması hükümetin akılcı sağlık politikaları ve bilimsel yolları takibi ile mümkün”

TAMA Başkan Yardımcısı Dr. Sine Aras Akten VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Zor bir süreçten küresel olarak geçiyoruz. Bu durumun ağırlaşmaması hükümetin akılcı sağlık politikaları ve bilimsel yolları takibi ile mümkündür. Bu nedenle önümüzdeki 2-3 yıla yayılacak bu dönemde yaşlılarımızı, bağışıklık sistemi zayıf ve yoğun hastalıklı gruplarımızın can sağlığını kısa dönemli sonuçlar için tehdit edecek itinasızlıklardan toplumca kaçınalım” dedi.

Akten, salgın hastalıkla mücadelede sosyal mesafenin korunmasını, maskelerin takılmasını ve kişisel hijyene dikkat edilmesine dikkati çekti.

Doktorların en büyük meslek örgütünün sürecin dışında bırakılmasını kabul etmek mümkün değil”

Doç.Dr. Ergin Koçyıldırım
Doç.Dr. Ergin Koçyıldırım

TAMA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ergin Koçyıldırım, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye'de COVID-19 salgınınla mücadelede altı ayın sonunda, TTB'nin ilk günden beri vurguladığı ve atılması gereken adımların ne kadar gerekli ve doğru olduğunu gördük. Salgınla mücadelede doktorların en büyük meslek örgütünün sürecin dışında bırakılmasını kabul etmek mümkün değil. Sağlık Bakanlığı bundan sonra atılacak adımlar ve tedbirler konusunda umarım sadece TTB'yi değil, diğer sağlık meslek örgütlerini de sürece dahil eder” dedi.

XS
SM
MD
LG