Erişilebilirlik

Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da


Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da

Kaynak: Özlem Şahin Sakar, AA New York Temsilcisi

New York'ta 14-17 Nisan arasında 14’üncüsü düzenlenen ''Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı''na (SOFA) bu kez dört Türk sanatçı katılıyor.Türk sanatçılar, Ayhan Tomak, Ebru Döşekçi, Semra Ecer ve Yıldanur Ketenci'nin eserleri, merkezi Washington'da bulunan Turkish Cultural Foundation’ın (TCF) Türk Kültür Vakfı’nın desteğiyle New York’a getirildi.

SOFA'da her yıl heykelden tasarıma, dekoratif sanatlardan mücevhere kadar toplam 12 ülkeden 600'den fazla sanatçının çağdaş, üç boyutlu ve fonksiyonel eserleri, 55 sanat galerisinin desteğiyle sergileniyor.

Türk sanatçılarını ve eserlerini dünyaya tanıtmak ve Türkiye ile Amerika arasında sanat köprüsü oluşturmak amacıyla sanatçılara destek veren TCF'nin Başkanı Güler Köknar, vakfın 5 yıldır SOFA'ya katıldığını ve fuarın New York ve Chicago'da olmak üzere yılda iki kez düzenlendiğini söyledi. Sanatçıların TCF tarafından yapılan değerlendirme sonucu seçildiğini bildiren Köknar, TCF'nin SOFA'ya katılma amacının, Türk kültürü, sanatı ve özellikle daha az bilinen Türk modern sanatını yurtdışında tanıtmak olduğunu vurguladı.

Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da
Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da

SOFA'ya ahşap heykelleri ve fonksiyonel sanat alanında yaptığı ahşap ve aynaları birleştiren eserleriyle ilk kez katılan Ayhan Tomak'ın eserlerindeki malzeme doğal ağaç olduğunu ve genellikle 1-2 yıl dinlendirilen ağaçlar. Tomak, ayna ve ağacı bir arada kullanıp, heykel formunu aynaya uyarlıyor. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sergiler açan Tomak'ın çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul dışında, Trakya'da köy evindeki stüdyosunda yaptığı ''Spartakus'' eseri büyük ilgi gördü.

Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da
Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da

Fuarda soyut formdaki eserleriyle dikkat çeken sanatçı Ebru Döşekçi de, daha önce 2009 yılında Chicago'da düzenlenen SOFA fuarına katıldığını, Amerika’da Türk sanatçılarının eserlerine çok büyük ilgi olduğunu söyledi. ''Burada değişik sanatçılarla Türkiye'yi temsil etmek bizi çok mutlu ediyor'' diye konuşan Döşekçi, eserlerinde insana dokunma hissi veren, renk olarak da insanın dikkatini çeken soyut formlar kullandığını belirtti. Döşekçi, polyester malzeme üzerinde çalışıyor. Kendi hayatından ve iç dünyasından esinlendiğini söyleyen Döşekçi, çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor, Türkiye'de ve çeşitli ülkelerdeki fuarlara katılıyor.

Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da
Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da

Fuara hem heykelleri, hem de takı tasarımlarıyla katılan Semra Ecer, heykellerinin bronz döküm olduğunu, İstanbul karabataklarından küçük kuşlara uzanan heykellerinin yanısıra ayraç ve bardak altlığı gibi tasarımlarını da sergilediğini anlattı. Yıllardır İstanbul'da takı tasarımcısı olarak çalışan Ecer, New York'ta yeni sergiler açmayı planlıyor.

Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da
Türk Sanatçıları New York'ta "SOFA"da

SOFA'ya ilk kez katılan Yıldanur Ketenci de heykellerinde, arkeolojik kazılardan çıkan eserlerden ve günlük hayattan esinlendiğini söyledi. Ketenci, belli bir teması olan sergiler hazırlamayı seviyor. Ketenci, malzeme olarak bronz, ahşap, kağıt, bakır, strafor kullanıyor. Ketenci, sergilerini hem Türkiye'de hem yurtdışında sürdürmek ve modern Türk sanatını ve aydın Türk sanatçısını tanıtmak istiyor.

Türk modern sanatını ve sanatçılarını Amerikalılar'a tanıtmak için çalışan Türk Kültür Vakfı, SOFA'nın New York ve Chicago fuarlarına her yıl katılıyor. Türk Kültür Vakfı, bu fuara katılması onaylanan tek vakıf.

XS
SM
MD
LG