Erişilebilirlik

Türk Sanatçı Kuyumcu’nun New York’taki Davasında Sona Gelindi


New York’ta yaklaşık 1,5 yıldır tutuksuz olarak yargılan sanatçı Erdal Kuyumcu, New York Brooklyn Federal Mahkemesi’nde Perşembe günü yapılacak karar duruşmasında hakim karşısına çıkacak.

Hakim Dora Irizarry’nin, Perşembe günü Kuyumcu’nun son savunmasını dinledikten sonra kararını vermesi bekleniyor.

Türk sanatçı Kuyumcu, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delip, Ohio’dan satın aldığı uzay ve havacılık sanayinde kullanılan kobalt metal tozu karışımını Türkiye üzerinden satışına aracılık ettiği iddiasıyla yargılanıyor.

Kuyumcu’nun, Brooklyn Federal Mahkemesi’nde süren davasında yapılan üç karar duruşmasında mahkemenin hakimi Irizarry karar verememişti.

Hakim Irizarry, son yapılan karar duruşmasında sadece Kuyumcu’nun dinleneceğini gönderdiği yazılı emirle bildirmiş, son karar duruşmasının 31 Ağustos’ta yapılmasına hükmetmişti.

Kuyumcu’nu lehine olan delilleri savcılık karşı delil olarak sundu

Hakim Izziary, son duruşma öncesinde savcılıktan Kuyumcu’nun suçlu olduğunu kanıtlayan somut deliller sunmasını istemişti. Savcılığın mahkemeye geçtiğimiz ay sunduğu son delillerin ise Kuyumcu’nun aleyhine değil, lehine deliller olduğu ortaya çıktı.

Savcılığın İran’a uygulanan ambargoyu deldiği iddiasıyla suçladığı Kuyumcu’nun aleyhine sunduğu belgelerde çelişkiler göze çarpıyor.

Noter onaylı resmi gümrük beyannamesinde, Türkiye’den İran’a gönderilmek üzere ABD’den, Kuyumcu aracılığıyla Ohio’dan satın alındığı iddia edilen metal kobalt tozunun orijininin Almanya olduğu görülüyor. Bu şekilde söz konusu tozun ABD’den Kuyumcu aracılığıyla İran’a gönderilmediği ortaya çıkıyor.

Gümrük beyannamesinde yer alan ürünün satın alındığı fatura tarihi ise 11 Kasım 2011 olduğu dikkat çekiyor. Beyannamede yer alan fatura ise Türkiye’den İran’a ürünü gönderen firma ile Kuyumcu’nun iş yapmaya başlamasından çok önce kesilmiş.

Savcılık, mahkemeye Kuyumcu’nun aleyhine delil olarak Amerikan Ticaret Bakanlığı’yla yaptığı e-posta yazışmalarını da sundu.

Kuyumcu, 2013 yılında Amerikan Ticaret Bakanlığı’ndan Türkiye’de iş yapacağı ve anlaşma yapacağı firmalarla ilgili bilgi istiyor. Firmaların adını verip kara listede olup olmadıklarını ya da haklarında kısıtlamalar olup olmadığını soruyor.

Bakanlık da Kuyumcu’ya yardımcı olarak bu şirketlerle ilgili bilgi toplayabileceği kaynakları ve yapması gerekenler konusunda bilgi veriyor. Kuyumcu, Amerikan bakanlık yetkililerinin rehberliğinde Türkiye’de iş yapacağı söz konusu firmalarla ilgili bir kısıtlamanın olmadığı bilgisine ulaşıyor.

Almanya’dan İran’a gönderilen tozu ABD’den gitti diye delil olarak sundular

Kuyumcu’nun avukatı Patrick Mullin, son yapılan duruşmada müvekkilinin suçluluğunun kanıtı olarak savcılığın sunduğu tek delil olan, İstanbul’dan İran’a gönderilen metal tozuyla ilgili gümrük beyannamesini sormuştu. Son duruşmada Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından mahkemeye Kuyumcu aleyhine kanıt olarak sunulan belgenin Türkçe’den İngilizce’ye tercümesinin bile yapılmadığı iddia edilmişti.

Savcılık tarafından Kuyumcu aleyhine delil olarak sunulan bu belgede, Türkiye’deki aracı firmanın İran’a gönderdiği metal tozunun orijininin Almanya olduğu ortaya çıkmıştı. Avukat Mullin, İstanbul’dan İran’a gönderilen 149,5 kiloluk metal tozunun menşeinin ABD değil Almanya olarak ortaya çıkması sonrasında hakime savcılığın ellerindeki tek delilin çürüdüğünü söylemişti.

“Kaplama maddesi”

Kuyumcu, daha önce ABD’de CEO’su olduğu metal şirketi aracılığıyla Türkiye’den gelen bir siparişi ihraç ettiğini kabul etmiş ancak bu ürünün İran’a gideceği yönünde bilgisi olmadığını yönünde ifade vermişti. Metal tozunun İran’a gönderildiğini daha sonra fark ettiğini belirten Kuyumcu, Türkiye’deki firmayla yaptığı ticareti durduğunu belirtmişti.

Kuyumcu, ABD’de havacılık ve uzay sanayinde uzmanlarından aldığı bilirkişi raporuyla; İran’da nükleer ve havacılık sektöründe kullanılabileceği iddia edilen metal tozunun bu sektörde tercih edilen bir malzeme olmadığını iddia eden bir bilirkişi raporunu mahkemeye sunmuştu. Metal tozuyla ilgili verilen raporda bu ürünün diğer sanayilerin tercih ettiği bir kaplama malzemesi olduğu belirtilmişti.

‘Nasıl kabul ettiğimi birde bana sorun’

Kuyumcu hakkında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan dosyada, Amerikan Maliye Bakanlığı’ndan izinsiz olarak, Ohio’da diğer bir Amerikan firmasından satın aldığı kobalt – nikel metal tozunu Türkiye’de bir firma aracılığıyla İran’a sattığı iddia edilmişti. Kuyumcu aleyhine en az bir milyon dolar para cezası ve 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Kuyumcu bu iddialardan bazılarını kabul etmişti. Kuyumcu, son duruşmada suçlamalardan bazılarını kabul etmek zorunda kaldığını belirterek, “Kabul ettim ama nasıl kabul ettiğimi gelin bir de bana sorun” demişti.

Avukat parası imece usulüyle ödeniyor

Kuyumcu, kendisini savunan avukata tüm birikimini mahkeme sürecinde ödedikten sonra New York’ta yaşayan Türk toplumunun kendi aralarında topladıkları yardım parasıyla avukatlık ücretini ödemeye başladı. Yardım yapan bu kişiler her duruşmada Kuyumcu’nun yanında yer alıp kendisine destek verdi.

Erdal Kuyumcu kimdir?

Erdal Kuyumcu birçok dizi ve sinema filminde rol aldı. Türkiye ve Amerika’da çok sayıda televizyon dizisi, sinema filmi, tiyatroda rol alan ve sanat çalışmalarına son yıllarda ara veren Kuyumcu kurduğu New York merkezli Global Metallurgy LLC şirketi ile iş dünyasına atılmıştı. Erdal Kuyumcu, Türkiye’de “Oğlum Adam Olacak”, “Koltuk Sevdası”, “Duruşma”, “Teresa” gibi birçok dizi ve sinema filminde dikkat çekti.

Kuyumcu ayrıca sahnelenen “Oyunun Adını Siz Koyun Biz Koyamadık” gibi birçok tiyatro oyununda da çeşitli rollerde sahneye çıktı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG