Erişilebilirlik

Türk Kameraman Cüneyt Ünal’ın İlk Videosu Yayınlandı


Kaçırılan Gazeteci Cüneyt Ünal
Suriye’nin Halep kentinde hükümet güçleri tarafından rehin alınan Cüneyt Ünal, videoda elinde roketatarla gösteriliyor. Ünal’ın Türkçe açıklamaları televizyonda Arapça altyazıyla yayınlandı. Terörist gibi gösterilen Cüneyt Ünal, videoda, aralarında Çeçen, Libyalı, Katarlı ve Suudi silahlı grupların da bulunduğu Suriyeli muhalefet gruplarıyla Türkiye sınırından Halep’e kadar başından geçenleri anlatıyor. Reuter Haber Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’de televizyonlarda yayınlanan videoda Cüneyt Ünal, Halep’te başka direnişçi gruplarla birleştiklerini ama daha sonra hükümet kuvvetlerinin kendisini yakaladığını söylüyor. Bir buçuk dakika süren videoda, Cüneyt Ünal’a soru soran kişinin görüntüsü bulunmuyor.

Videoda Cüneyt Ünal sağlıklı, ancak yorgun ve gözlerinin altı morarmış olarak görülüyor.

El İhbariye kanalının yayınladığı video
Kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal Suriye’nin elinde

Yabancı bir televizyon kanalı için serbest kameramanlık yaptığı Suriye’de on gündür kendisinden haber alınamayan Cüneyt Ünal’ın görüntüleri bugün Suriye El İhbariye televizyonunda yayınlandı. Elinde ağır silah tuttuğu görüntülerinin de gösterildiği haberde Ünal, Esad muhalifi silahlı bir grupla birlikte Suriye’ye girdiğini söylüyor.

Ünal, “Halep'te Tevhid Liva grubu ile buluştuk. Onlar da silahlıydı. Onlar da bizimle birlikte, sahur Süleyman Halebi'nde yine yanımızda Çeçen, Libyalı, Suudi Arabistanlı, Katarlı silahlı gruplar vardı. Onlarla birlikte daha sonra Meydan Caddesi'nde Suriyeli askerler ve jandarmasıyla silahlı çatışma yaşandı ve beni tutup silahlı grubun yanından buraya getirdiler” diyor.

İpekçi: Yüzünde kötü muamelenin izleri var

Ancak Ünal’ın durarak konuşması ve yüzündeki şişlikler bu açıklamayı şiddete uğradıktan sonra baskı altında verdiği izlenimi veriyor. Üstelik Kanal 6, CNN Türk ve TRT Türk gibi kanallarda yıllarca profesyonel haber kameramanlığı yapan bir gazetecinin mesleğinden hiç söz etmemesi de bu kanıyı güçlendiriyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi de bu görüşte. İpekçi şöyle konuştu: “ Görüntüleri dikkatle izlediğimizde Cüneyt Ünal’ın bu açıklamaları baskı altında yaptığı açıkça görülüyor. Yüzünde fiziki kötü muamelenin izleri var. Kimin elindeyse derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Cenevre Sözleşmesi’ne göre savaş suçu işleniyor. Cüneyt Ünal’ın emniyetli bir şekilde dönmesi için herkesin çaba sarf etmesini bekliyoruz.”

Davutoğlu: Ünal gazeteci, sorumluluk Suriye hükümetinde

Dışişleri Bakanlığı, Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılması için İran’daki muhatapları üzerinden çaba harcıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye televizyonu tarafından yayınlanan Ünal’ın roketatarlı fotoğrafını ciddiye almadığını söyledi. Davutoğlu, “Gazetecilik için bölgeye gitmiş olan Cüneyt Ünal’ın silahlı bir militan haline dönüşme ihtimali var mı? İddiaları hiçbir şekilde ciddiye almıyoruz. Sağlığından birinci derece Suriye devleti sorumludur” dedi.

Bugün Anadolu Ajansı’ndan Sabri Çelebioğlu’na konuşan Ünal’ın eşi Nuran Ünal, Dışişleri Bakanlığı’nın elinden geleni yaptığından emin. Nuran Ünal, eşinin İslamcı militan olduğu iddialarını kesin bir dille reddetti. Ünal şöyle konuştu: “Bunlar hep ezberletilmiş şeyler. Orada bir fotoğrafı var. Onun da fotomontaj olduğunu biliyorum. Cüneyt sadece işini yapıyor. Bunların hepsi onlar tarafından yapılan bir propaganda diye düşünüyorum.”

Nuran Ünal: Eşim ekmek parası için Suriye’ye gitti

Cüneyt Ünal’ın eşi Nuran Ünal, eşinin üç yıl görev yaptığı TRT Türk’ten ayrıldıktan sonra üç aydır serbest gazetecilik yaptığını, Arapça yayın yapan ABD merkezli El Hurra televizyonundan teklif aldığı zamanda para kazanmak için kabul ettiğini söyledi. Ünal, “eşim ekmek parası kazanmak için kamerasıyla Suriye’ye gitti'' dedi.

Arife günü son kez eşiyle telefonda görüşen Nuran Ünal, kocasının arkadaşlarının bayram tebriği için araması için üzerine telaşlanmış, Japon gazetecinin Suriye’de öldürülmesinin ardından telaşı korkuya dönüşmüş.

Nuran Ünal duygularını şöyle dile getirdi: “Haberde bir Türk gazetecinin de kayıp olduğu söyleniyordu. ‘O olmayabilir’ diye düşündüm. Ama birkaç dakika sonra Cüneyt'in ismini görünce yıkıldım zaten. İlk gün aldığım haberler çok iyi haberler değildi. Direkt ölüm haberini aldım. Dışişleri Bakanlığı tarafından bana 'yaşıyor' olduğu haberini verdiler. Ama hala bir korkum vardı, acaba hala hayatta mı diye.''

Twitter’da Cüneyt Ünal’a destek kampanyası

TRT Türk için Kudüs’te Cüneyt Ünal’la birlikte görev yapan Fatih Er, twitter’a “Cüneyt Ünal’la Kudüs’te üç yıl birlikte çalıştık, iki ödül aldık. O profesyonel bir kameraman” yazarak silahlı militan olmakla suçlanan meslektaşına sahip çıktı. CNN Türk’ten ayrıldıktan sonra birlikte Kudüs’te görev yaptığı ilk isim olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun basın müşaviri Osman Sert de Nuran Ünal’ı arayarak “kardeşimi almaya gidiyorum” dedi.

Başta gazeteciler olmak üzere Türkiye’deki twitter kullanıcılarının önemli bir bölümü #teroristdegilgazeteci (journalistnotterrorist) ve #cuneytunal hashtag’leriyle Cüneyt Ünal’ın kaçırılışını dünya gündemine taşımaya çalışıyor.
XS
SM
MD
LG