Erişilebilirlik

Türk Jetleri Suriye'de IŞİD Hedeflerini Vurdu


Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 jetleri, sabaha karşı Suriye sınırı içindeki IŞİD hedeflerine karşı bir operasyon düzenledi. Başbakanlık açıklamasında üç 3 F-16’nın IŞİD'e ait üç hedefi vurduğu bildirildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu başkanlığında 23 Temmuz tarihinde Çankaya Köşkü’nde yapılan Güvenlik Toplantısı’nda sınırımızda yaşanan DAEŞ Saldırısı değerlendirilmiş ve alınacak güvenlik önlemleri kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede, Türk Silahlı Kuvvetleri milli imkan ve kabiliyetler ile Özel Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde DAEŞ terör örgütüne ait Suriye sınırları içindeki hedeflere dönük bir operasyon gerçekleştirmiştir.

Saat 03:12’de Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığı’ndan 3 F-16 havalanmış, 03:40 - 03:53 arasında icra edilen hava harekatı ile DAEŞ terör örgütüne ait 3 hedef vurulmuştur. Daha önceden belirlenen 2 karargah ve 1 toplanma noktasına 4 güdümlü bomba atılmıştır. Uçaklarımız 04:24’te üslerine intikal etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ulusal güvenliğini korumak için gerekli önlemleri almakta kararlıdır.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ve ilgili kurumlar tarafından kamuoyu süreçle ilgili bilgilendirilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Hava saldırısı dün sabah Kilis’te sınırda bekleyen Türk askerlerine ateş açılmasını izliyor. Açılan ateş sonucu bir astsubay ölmüş ve ikisi de yaralanmıştı.

IŞİD hedeflerine hava operasyonu düzenleme kararı Ankara'da dün gece Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinde alınmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG