Erişilebilirlik

Türk Halkı Amerika Hakkında Ne Düşünüyor?


Türk Halkı Amerika Hakkında Ne Düşünüyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

Gallup araştırma şirketinin Türkiye’de yapmış olduğu bir araştırma sonucuna göre Amerika hakkında olumlu düşünenlerin oranı sadece %34. Ancak buna rağmen araştırmaya katılanların çoğunluğu Amerika’daki eğitim sistemi, iş imkanlarıyla ilgili olumlu görüş bildiriyor.

Gallup araştırma şirketinin Türkiye’de yapmış olduğu bir araştırma sonucuna göre, Türkler yabancı ülkelerden % 48,9 oranla en çok Almanya’ya destek veriyor. Amerika hakkında görüş bildirenlerden olumsuz düşünenlerin oranı yüksekken olumlu düşünenlerin oranı sadece %34. Türkler % 33,7 oranla İngiltere’yi desteklerken, Rusya hakkında olumlu düşünenlerin oranı %25,8, olumsuz düşünenlerin oranı ise %44,1.

Peki, araştırma sonucuna göre Türk halkı, Amerika’daki eğitim sistemi, iş imkanlarıyla ilgili olumlu görüşler bildirmiş olmasına rağmen Amerika hakkında olumsuz düşünenlerin oranı neden daha yüksek? Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasıyla Türk-Amerikan ilişkileri nasıl bir seyir izleyecek?

Peki, Gallup’un yaptığı araştırma konusunda Türk halkı ne düşünüyor?

Üniversite öğrencisi Ege Bıçakçı’ya göre, Amerika’nın göçmenlerden oluşan bir ülke olarak Trump’ın söylemlerine rağmen hala daha toleranslı, daha farklı olanın saygı gördüğü, baskının az olduğu bir ülke olarak kabul ediliyor. Bıçakçı’ya göre, Türkiye’de baskının artması ve belirsiz bir ortamın olması nedeniyle, insanlar Trump’ın göçmenlere karşı söylemlerine rağmen Türkiye’deki kaos ortamından uzaklaşmak için Amerika’ya gitmek istiyorlar. Ege Bıçakçı, Türk halkının Amerika’yı tercih sebebinin yaşam kalitesinin yüksek olması ve insan haklarının daha gelişmiş olması olduğunu düşünüyor.

Lise öğrencisi Cem Güven, Amerika’daki eğitim sisteminin Türkiye’den daha iyi olduğunu, arkadaşlarının yurt dışına gitmek istediğini ve Türkiye’nin geleceğini çok da parlak görmediğini belirtti. Amerika’nın nüfusunun Türkiye nüfusuna nazaran çok fazla olmasına rağmen iş imkanlarının çok daha iyi olduğunu söyleyen Güven, Türkiye’deki iş imkanlarının çok kısıtlı olduğuna değindi.

Serkan Seğirgen, Türkiye’de oluşan Amerika karşıtı görüşlere değinerek her olayda Amerika’yı suçlamanın doğru olmadığına, tepkilerin yerinde verilmesi gerektiğine değindi. Seğirgen, Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iadesini talep ettiğini ancak Amerika’dan destek görmediğini söyleyerek Türkiye’nin de Amerika’ya bazı yaptırımlarda bulunması gerektiğini belirtti.

Üniversite öğrencisi Burak Çetiner, Türk halkının Amerika’ya karşı olumsuz düşünmesini “Amerika’nın Türkiye’nin iç politikasına çok karışmasına, Orta Doğu’da kaosa sebep olmasına, Suriye ile Irak’a müdahale etmesine” bağlıyor.

Mali Müşavir Halit Arslan, Amerika-Türkiye ilişkilerinin zamanla düzeleceğini düşündüğünü belirtiyor. Arslan, Amerika’nın sitemine değinerek, Trump’ın göçmenler hakkında aldığı kararların yargı yoluyla durdurulmasında yargının rolünün altını çizerek Trump’ın istediği her kararı uygulayamayacağını anladığını ve zaman içerisinde kararlarını değiştireceğini bu yüzden de Türk halkının da zamanla normal rotasına gireceğini düşündüğünü ifade etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG