Erişilebilirlik

Türk Günü Yürüyüşü’ne Devlet Desteği Kesildi


Türkiye Cumhuriyeti’nin ana sponsorluğunda, başta “Türk Tanıtma Fonu” olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarının verdiği maddi destekle düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’ne yıllardır verilen maddi devlet desteği bu yıl kesildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, Türk Tanıtma Fonu tarafından uzun yıllardan beri verilen maddi desteğin kesilmesi konusunda, “Tanıtma fonunun bu yıl için destek vermemesi biz Türk-Amerikan toplumunu üzmüştür,” dedi.

TADF tarafından ilk kez çok az sayıda kişinin katılımıyla, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından Türk diplomatlarına düzenlenen saldırıları kınamak için 1981 yılında kaldırımlarda başlayan ve sonra her yıl geleneksel olarak devlet desteğiyle yapılan Türk Günü Yürüyüşü ve Türk Kültür Festivali etkinliklerinin 35’incisi, bu yıl 16 Mayıs-22 Mayıs tarihleri arasında New York’ta yapılacak.

“Destek verilmemesi Türk-Amerikan toplumunu üzdü”

Atilla Pak, bu yıl düzenlenecek etkinliklerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Pak, 60 yıllık Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun 10.6.1985 tarihli ve 3230 sayılı kanunla kurulan Türk Tanıtma Fonu’nun amaçları çerçevesinde hareket ettiğini vurguladı.

Pak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi yurtdışında çeşitli yönleriyle tanıtarak, Türk kültür varlığının yayılmasını sağlamak hizmetlerimizi aktif hale getirerek Amerika'da kamuoyunu memleketimizin menfaatleri istikametinde yönlendirme çalışmalarımızı ve Türk Günü Yürüyüşü’nü 35 yıldır sürdüren kuruluşumuzun kaynaklarına her yıl desteğini esirgemeyen Türk Tanıtma Fonu’nun, bu yıl için destek vermemesi, biz, Türk-Amerikan toplumunu üzmüştür. Ancak kısıtlı imkanlarla hazırlandığımız ve zengin sanatçı kadroya sahip dev konser etkinliklerimize Türk toplumunun iştirak etmesini de çok önemsiyoruz.”

“Amerika’da yaşayan Türklere mal oldu”

35 yıl boyunca düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’nün, Türkiye’nin tanıtımı için önemine dikkat çeken Pak, “Faaliyetlerimiz, güzel ülkemizi ve zengin kültürümüzü tanıtmakla kalmıyor, Amerika’da yaşayan Türklerin birlik ve beraberlik içerisinde kaynaşmasını sağlıyor. Güçlü bir lobi oluşturmamıza yardımcı oluyor. Bu da ülkemizin ABD’deki duruşuna katkıda bulunuyor. ABD’de adeta simge haline gelen Türk Günü Yürüyüşü’nün tek amacı Türk-Amerikan toplumuna hizmettir. Herhangi bir ayrım gözetmeksizin ABD’de yaşayan tüm Türklere mal olmuş olan Türk Günü Yürüyüşü’ne vatanını ve Milletini seven herkesi bekliyoruz,” dedi.

XS
SM
MD
LG