Erişilebilirlik

‘Türk Firmaları ABD Pazarına Yöneldi’


Ali Koçak

2002 yılında New York’ta Türkiye ile ABD arasında ticareti arttırmak amacıyla kurulan TACCI (Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası) Başkanı Ali Koçak, Türk yatırımcıların diğer pazarlara göre daha istikrarlı olan ABD pazarına yöneldiğini söyledi.

Diğer ülkelere göre ABD’de Türklerin yaptığı yatırımların yetersiz kaldığını ancak on beş - yirmi sene öncesiyle kıyaslandığında çok önemli bir mesafe kaydedildiğini belirten Koçak, ihracat konusunda eskisinden çok iyi bir duruma gelindiğini belirtti.

TACCI’ nin ABD’de sürdürdüğü çalışmaları Amerika’nın Sesi’ ne değerlendiren Koçak, Türkiye’deki bir çok firmanın çeşitli ticaret ve sanayi odaları aracılığıyla kendilerine muhtelif sektörlerde yatırım yapmak için başvurduğunu belirterek,”Amerika, diğer pazarlarla karşılaştırdığımız zaman istikrarlı bir pazar, dolayısıyla Türk yatırımcı da buraya yönelmek istiyor. Gelen firmalar burada uzun vadeli ticarete ve yatırımlara girmek istiyorlar” dedi.

‘Amerikalı işadamlarına Türkiye’nin potansiyelini anlatıyoruz’

TACCI’ nin Türkiye’deki yatırımcıları ve ihracatçıları buraya çekmek ve onlara yardımcı olmak amacıyla kurulduğunu belirten Koçak, sadece Türk firmalara yardım etmediklerini ayrıca Amerikalı işadamlarına da Türkiye’nin potansiyelini anlatıp, yatırım yapmaları konusunda ve ihracat yapmaları konusunda yardımcı olduklarını söyledi.

Koçak” Bizim çok değişik üyelerimiz var holdinglerden tutun küçük işletmelere kadar üyelerimiz var. Ticaret odamız geniş bir çerçeveye hitap etmektedir. Türkiye’nin değişik illerinden 13 oda da bizim üyemiz. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yönetimimizde bir de daimi temsilcisi var. Bizim TOBB aracılığıyla Türkiye’de bütün şirketlere ulaşma şansımız oluyor. Kuruluşundan beri içerisinde olduğum TACCI’ nin iki yıldır başkanlığını yapıyorum. TACCI önemli bir kurum hatta diyebilirim ki Türklerin Amerika’daki en önemli kurumlarından biri. Ticaret Ataşesi de bizim yönetim kurulumuzda dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı ile de bir irtibatımız var” dedi.

‘Türk firmalarını Amerikan firmalarıyla tanıştırıyoruz’

Başkanlık döneminde üye sayısını yüzde altmış arttırdıklarını belirten Koçak,” Bize Türkiye’den çok sayıda firma geliyor bizde bunların network’ ünü sağlıyoruz. Türkiye’den gelen firmaları burada bulunan firmalarla tanıştırıp kendi aralarında iş birliği yapmalarını sağlıyoruz. Türkiye’den gelen firmalara ayrıca eğitim seminerleri düzenliyoruz. Türkiye’den gelen firmalara, Amerika’da iş yapabilmeleri ticaret hukuku, göçmenlik hukuku,muhasebe ve bankacılık gibi konuların nasıl işlediğini anlatıyoruz. Buradaki başarılı işadamlarımız kendi hikayelerini anlatıyorlar” diye konuştu.

‘Türk yatırımcılar en çok gıda sektörüne girmek istiyor’

Türk yatırımcıların en fazla gıda sektöründe yatırım yapmak için Amerika’ya geldiğini belirten Koçak, “ Emlak ve değişik sanayi kollarında, otomotiv yedek parçası gibi yatırım yapmak isteyenler oluyor. Tekstilde yatırım yapmak isteyenler oluyor. Denizli’den gelip havlu satmak istiyorlar. Bursa’dan iki yüz firma geldi, başta tekstil olmak üzere, inşaat ve kozmetik alanında yatırım yapmak isteyenler ve her daldan firma vardı aralarında. Antep’ten gelenler gıda alanında bir şeyler yapmak istiyorlar “ diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG