Erişilebilirlik

Türk Filmleri Hollywood Yapımlarını Geride Bıraktı


Türk Filmleri Hollywood Yapımlarını Geride Bıraktı

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden yapılan bir açıklama yıllardır tartışılan bir konuyu, Türk sineması ve Türk filmlerinin Amerikan sinema sektörünün ezici ağırlığı karşısındaki durumunu tekrar gündeme getirdi.

Açıklamaya göre 147 yerli ve yabancı filmin vizyona girdiği son sezonda Türk filmleri Hollywood'un dev bütçeli yapımlarını geride bırakmıştı.

Açıklamanın yapıldığı günlerde yılın 5 ayında en çok izlenen Türk filmleri arasında öne çıkan bu 3 yapım, "Eyvah Eyvah 2", "Aşk Tesadüfleri Sever" ve "Kurtlar Vadisi: Filistin"di.

Amerika'nın Sesi, "Hollywood'un Türk sinema seyircisi üzerindeki etkisi kırılıyor mu?" sorusunu Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Başkanı ve film eleştirmeni Tunca Arslan'a yöneltti.

'Hollywood Filmlerinin Giderek Düşen Bir Grafiği Var'

Arslan, son yıllarda yerli yapımların Hollywood yapımları karşısında sayısal bir üstünlüğünün olduğunu vurguluyor. "Hollywood ürünlerinin giderek düşen bir grafiği var" diyen Arslan bir başka noktaya da dikkati çekiyor. O da bir yandan sinema seyircisi sayısının düşüyor olması. Yani seyirciler Türk filmlerini daha çok tercih ediyor ancak sinemaya giden seyirci sayısı düşüşte.

'Türk Sineması Dibe Vurmuştu'

80'lerden 90'ların ortasına kadar geçen dönemde Türk sinemasının dibe vurduğunu söylüyen SİYAD Başkanı Arslan, Şerif Göğen'in "Amerikalı" filmiyle birlikte bir artışın görüldüğünü daha sonra "Eşkiya" ve "Babam ve Oğlum" gibi filmlerle Türk sinemasının bir ulusal sinema olarak atak yapmaya başladığını düşünüyor.

Arslan, "Dünyada diğer ülke sinemalarıyla kıyaslanamayacak kadar farklı" diye niteliyor Türk sinemasını ve Türkiye'de şu anda "Neo-Yeşilçam" dönemi yaşandığını söylüyor.

Tabii Tunca Arslan, Türk sinemasının Hollywood karşısındaki seyirci sayısı üstünlüğüne rağmen, dev bütçeli ve reklam kapasitesi yüksek, sanatsal filmelere de çok yatırım yapan Hollywood'la dünyada yarışmasının şu an için mümkün olmadığını söylemeyi de ihmal etmiyor.

Tunca Arslan'la söyleşimizin tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG