Erişilebilirlik

Paris Türk Filmleri Festivali Başladı


Fransa’nın başkenti Paris’te artık gelenek haline gelen ve her yıl binlerce sinema severin takip ettiği Türk Filmleri Festivali’nin 8’incisi 9-19 Mart tarihleri arasında Filmotheque sinema salonunda başladı. Festivale Türkiyeli göçmenlerin yanısıra Fransız seyirci de yoğun ilgi gösteriyor.

Fransa’da artık gelenek haline gelen ve Fransa’da yaşayan Türkiyeli sinemaseverlerin her yıl merakla beklediği Paris Türk Filmleri Festivali’nin 8’incisi dün akşam başladı.

Merkezi Paris’te bulunan Türkiyeli Yurttaşlar Meclisi ACORT tarafından organize edilen Festival, Paris’in ünlü Latin Mahallesi’nde Filmotheque sinema salonunda yapıldı. Festivalin açılışı için verilen kokteyle Türk sinemasının değerli isimlerinden Selda Alkor, oyuncular Türkü Turan, Sermet Yeşil, Türsav başkanı Aydın Sayman ile Filmotheque yöneticisi François Causse katıldı.

Festivali organize eden ACORT (Fransa’da Türkiyeli Yurttaşlar Meclisi) Derneği Başkanı Ümit Metin, her sene büyük zorluklarla olsa da film festivalini artık gelenekselleştirmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Fransız makamlarının göçmenlere bakışı ve Türkiye’deki makamların da bu tür girişimlere yeterince destek vermemesinden şikayet eden Metin, festivali her sene büyük güçlükle düzenlediklerini söyledi.

ACORT Kültür sorumlusu Zeynep Saygı da, festivalde bu sene oyuncuların seyirciyle daha çok buluşacağını, popüler filmler kadar sanat ve belgesel filmleri de programa aldıklarını dile getirdi.

Festival boyunca Yavuz Tuğrul’un yönettiği, büyük ustalar Şener Şen, Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor’un başrolünü oynadığı Av Mevsimi’; Reha Erdem’in yönettiği Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş ve Sabahat Doğanyılmaz’ın başrolleri paylaştığı Kosmos; Atalay Taşdiken’in Mommo; Çağan Irmak’ın Prensesin Uykusu’; Kemal Uzun’un Vayyy! Arkadaş!’; Onur Ünlü’nün Beş Şehir ve Tarkan Özel’in Mahpeyker: Kösem Sultanadlı fimleri gösterilecek.

Festivalde ayrıca Can Dündar’ın Ahmet Kaya belgeseli ile Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın Dersim’in Kayıp Kızlarıadlı belgeselleri de yer alıyor. Maurice Pialat’nın ‘Galip Usta’ ve Armağan Uslu’nun ‘Kofles’ adlı kısa metraj filmleri de izlenebilecek. Her sene geleneksel olarak seçilen Türk sinema klasiği bölümünde Atıf Yılmaz’ın ölümsüz eseri Selvi Boylum Al Yazmalımvar. Türk sinemasının büyük üstadı Atıf Yılmaz’ın bu unutulmaz eseri, 19 Mart Cumartesi akşamı sona erecek festivalin kapanış filmi olacak.

XS
SM
MD
LG