Erişilebilirlik

Türk Dostu Fransa Eski Başbakanı Rocard Öldü


Michel Rocard

Avrupa'da Türkiye'nin tam üyeliğini savunan Fransız solunun önemli isimlerinden eski Başbakan Michel Rocard dün gece 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Rocard, ülkesinde 1970'lerden itibaren "ikinci sol" hareketini kurdu ve geliştirdi. Bugün pek çok düşünce kuruluşu ve Başbakan Manuel Valls başta olmak üzere mevcut iktidardaki çok sayıda politikacı, Rocard'ın "Daha paylaşımcı, daha az slogancı, daha realist, daha demokrat ve hümanist bir sol olarak tanımladığı "ikinci sol" hareketinin öncüsü olan Rocard'ı izliyor.

Rocard'ın politik geçmişi, aslında Fransız solunun da tarihini anlatan önemli bir dönemi yansıtıyor. Politik hayatı boyunca cumhurbaşkanı olmayı hayal eden Rocard, soldaki güçlü rakibi François Mitterrand ile yarışamadı ve sonunda Mitterrand'ın Başbakanı olmakla yetindi.

Fransız politikacı 10 yıl boyunca AP milletvekili görevini de sürdürdü. AB'yi ve Türkiye'nin AB üyeliğini savunan en önemli politikacılar arasında yer aldı.

Michel Rocard, 40 yıllık siyasi hayatı boyunca 20 kitap yazdı. 2008 yılında yazdığı "Oui a la Turquie/Türkiye'ye evet" kitabıyla Türkiye'nin AB üyeliğine açık destek veren en önemli politikacı oldu.

Türkiye'nin AB'ye girmesinin neden önemli olduğunu 2008'de yazdığı "Oui a la Turquie" kitabında anlattı. Türkiye'nin AB'ye girmesiyle AB'nin küresel rekabet gücünün artacağına dikkat çeken Rocard, "ekonomik, kültürel ve jeo-stratejik gerekçelerle, Türkiyesiz bir Avrupa'nın düşünülemeyeceğini" savundu. Rocard, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine karşı çıkanların "kültürel önyargılar" nedeniyle karşı olduklarını, Fransa'nın da zorluk çıkarmak yerine, Türkiye'ye tam üyelik için yardımcı olması gerektiğini savunuyordu.

Ölümünden önce Brexit konusuna da değinen Rocard, kitabında İngiltere'nin 1972'de üye olmasının AB'nin sonu olduğunu öne sürerek, "Politik Avrupa'nın sonunun 1972'de İngiltere'nin AB üyeliği ile atıldığını alamam için 30 yıl geçmesi gerekti. İngiltere bütün genişlemeleri kabul etti ama tüm üyelik süreçlerini de tıkadı" diyerek Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin zorlaşmasında İngiltere'nin bu tavrının önemli olduğunu vurguluyor.

Brexit oylamasında "AB'den çıkma yanlılarını" destekleyen Rocard, ölümünden hemen önce, "Avrupa yok oluyor. İngiltere'nin 1972'den bu yan AB içinde yer alması bizim ilerlememizi engelledi. Ben Brexit'i destekliyorum. Ama bizim bu fırsatı yeterince iyi değerlendirebileceğimiz kesin değil" diye konuşmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG