Erişilebilirlik

Türk Büyükelçilik Konutu Önünde Yeni Protesto


Türk Büyükelçilik Konutu Önünde Yeni Protesto
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında korumalarla protestocular arasında kavga yaşanan Washington’daki Türk Büyükelçilik Konutu önünde bu sabah saatlerinde yine bir protesto eylemi vardı.

16 Mayıs günü aynı yerde protesto gösterisi düzenleyen ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya gelenler ve korumalarla çatışan kişilerin de bulunduğu grup içinde bu kez ABD Temsilciler Meclisi üyeleri de vardı. Başta Kürt ve Ermeni sivil toplum örgütleri olmak üzere çeşitli derneklerin düzenlediği gösteriye Temsilciler Meclisi’nin 5 üyesi katıldı. Eyleme destek veren gruplar arasında Amerika Kürt Birliği, Amerika-Ermeni Ulusal Komitesi, Amerika Helenik Konseyi, Hıristiyan Savunması, Ermeni Gençlik Federasyonu gibi gruplar vardı. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı gösteride Temsilciler Meclisi üyeleri de konuşma yaptı.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti üyesi Dana Rohrabacher, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert dille eleştirdi. Rohrabacher, “Bizler özgürlüğün savunucularıyız ve Türkiye’de yaratılan diktatörlük defedilinceye kadar durmayacağız. Erdoğan kendi ülkesinde yaptığı gibi tam burada, bulunduğumuz yerde insanlara saldırdı. Türk halkı bizim dostumuzdur, ama şu an onlar Türkiye’yi İslami bir diktatörlüğe çevirmek isteyen biri tarafından yönetiliyor. Burada Amerikan vatandaşlarına karşı yaptıkları, bizlere Türkiye’deki insanlara neler yaptığı ve yapacağı konusunda fikir veriyor. Bizler burada ifade özgürlüğünü kullanan ve aynı zamanda Türkiye’de de bu hakkını kullanmak isteyen kişilerle birlikteyiz ve onların yanındayız” dedi. Rocrabacher ayrıca “Cumhurbaşkanı Erdoğan özür dilemediği sürece, bir daha Amerika’ya gelmemelidir” diye konuştu.

Gösteride konuşan bir diğer Temsilciler Meclisi üyesi Ted Poe da ifade özgürlüğü hakkına dikkat çekti ve “Amerikan toprakları içinde herkes fikrini ifade etmekte ve protesto yapmakta özgürdür” dedi. Poe, “İfade özgürlüğüne atıfta bulunan Amerikan Anayasası’nın ‘Haklar Bildirisi’ olarak bilinen kısmının ilk maddesi en önemli maddedir. Ben sizleri o gün de bugün de bu hakkınızı kullandığınız için tebrik ediyorum. Buradaki kavgaya karışan kişiler bu hakka saldırıda bulundukları için yargılanmalı ve cezalandırılmalılar” diye konuştu.

Grup Türk Büyükelçilik Konutu önünde kısa bir süre slogan attıktan sonra dağıldı. Gösteri sırasında polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Gösteride bir kişi aşırı sıcak hava nedeniyle fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı.

XS
SM
MD
LG