Erişilebilirlik

Türk Askeri Musul’da


Türk Silahlı Kuvvetlerine ait birliklerin sınırı geçerek Irak’ın IŞİD kontrolündeki Musul kentine girdikleri bildiriliyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, askerlerin Musul’a bağlı Başika bölgesinde “rutin eğitim uygulaması” kapsamında bölgede olduğunu kaydetti.

Amerikalı yetkililer de, sınırın Irak tarafında bir Türk taburunun konuşlandırıldığı bilgisini Cuma geç saatlerde doğruladı.

İsmini vermek istemeyen Amerikalı yetkili, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, “Türk askerlerinin eğitim için bölgede olduklarını söylediklerini ve durumun da öyle göründüğünü” söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, bu adımın Türkiye ile Irak arasındaki anlaşma kapsamında olduğunu, IŞİD’le mücadele için kurulan koalisyon güçlerinin operasyonları dahilinde olmadığı bildiriliyor.

Türk yetkililer Musul’daki Türk askeri birliğinin varlığından Amerika ve diğer koalisyon ülkelerinin önceden haberdar edildiğini açıkladı.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG