Erişilebilirlik

Türk Askeri Kaynaklar: ‘PYD-YPG Sivillere Zarar Veriyor’


YPG Fighters and US military vehicles

Türk askeri kaynakları, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başladığı günden itibaren Suriye’nin kuzeyinde TSK varlığı bulunduğunu anımsatarak, PYD-YPG’nin saldırılarına karşı da güvenlik önlemleri alındığı dile getirdi.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet, uzun süredir Suriye’deki Kürt yapılanması PYD-YPG varlığı Fırat Nehri’nin doğusuna geri çekilmezse askeri müdahalede bulunacağı yönünde açıklamalar yapıyor. Ancak Türkiye’nin ısrarlı çağrısına rağmen ABD’nin, Rakka Operasyonu’nda PYG-YPG ile işbirliği yaparak IŞİD ile mücadele etmesi sıkıntı yarattı. Türkiye, ABD’ye yönelik sitemkar açıklamalarda bulunsa da askeri hamleler yapmaktan kaçınır durumda görünüyor.

Türkiye, IŞİD’le mücadele eden Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine destek gerekçesiyle 24 Ağustos 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu’nu resmi olarak 30 Mart 2017’de bitirmişti. TSK’nın 71 can kaybı verdiği Fırat Kalkanı Operasyonu’nda El-Bab’ın güneyine kadar olan bölge, ÖSO’nun kontrolüne geçmişti. Ancak Türkiye, resmi olarak askeri operasyonu sona erdirmekle birlikte Suriye’nin kuzeyindeki askeri birliklerini geri çekmedi. Türkiye, TSK unsurlarını, bölgede sivil halkın güvenliği ve IŞİD’in devam eden faaliyetleri gerekçesiyle El-Bab’a kadar Suriye kuzeyinde tutuyor.

Suriye’deki Kürt kaynaklarca bugünlerde Türkiye’nin PYD kontrolündeki bölgeye operasyon düzenleyeceği yönündeki iddialara karşın Ankara sessizliğini koruyor. Ancak Ankara, tam tersine TSK’nın da bulunduğu ÖSO kontrolündeki bölgeye YPG’nin saldırdığını savunuyor.

Son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden dün yapılan yazılı açıklamada, Afrin ve Tel Rıfat bölgelerindeki PYD unsurlarınca Azez ve Mare’ye topçu atışları yapıldığı duyuruldu. Mare’de iki sivilin ölümüne yol açan saldırılara nasıl yanıt verildiği açıklamada belirtilmezken; açıklama ile birlikte yaralı çocuk fotoğrafları paylaşıldı.

Türk askeri kaynakları, Suriye’de PKK’yla bağlantılı olmakla suçladığı PYD-YPG unsurlarınca uluslararası kamuoyuna dezenformasyon yapıldığı görüşünde. “TSK’nın saldırı düzenleyeceği gibi iddialarla PYD’nin bölgede sivilleri katlettiği gerçeğini gölgelemek istediğini” aktaran kaynaklar, PYD-YPG’nın Suriye’de etkinliğini artırmak amacıyla IŞİD ile mücadeleyi bahane etmeye devam ettiği görüşünü dile getirdi. Kaynaklar, TSK unsurlarınca bölgedeki sivil haklı korumaya dönük olarak önlemler alındığını ve söz konusu noktalarda Türk askeri varlığı bulunduğunu ifade etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG