Erişilebilirlik

Türk-Alman Özel Sektör Toplantısı


Türk-Alman Özel Sektör Toplantısı

Almanya ile Türkiye arasında yapılan 'İşgücü Göçü Anlaşması'nın 50'inci yıl dönümü çok sayıda etkinliğe de neden oldu. Bu kapsamda Türkiye ve Almanya özel sektörleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Berlin'de Türk ve Alman sanayici ve işadamları dernekleri bir araya geldi. İki ülkenin holding ve firmalarının yönetim kurulu başkanları ve genel müdürlerinin buluştuğu toplantıya Türkiye'den Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Enka, Doğan ve Yıldız Holding gibi yaklaşık 50 şirketin temsilcileri katıldı. Zirveyi bir konuşmayla açan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin istenen tempoda ilerlememesini eleştirdi, ancak Türkiye'nin AB üyeliği için gerekli koşulları yerine getirme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

Ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarda iki ülkeyi de ilgilendiren güncel gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemini belirtti. Türkiye'de son haftalarda terörün tırmanmasının toplumsal gerginliğe yol açtığını savunan Ümit Boyner bu durumun bir an önce aşılmasını arzuladıkları ifade etti.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner Yunanistan'daki sorunlarla başlayan Euro krizinin dünya ekonomisi için önemine vurgu yaptı ve hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin ekonomik verileri açısından krizi tehlikeli bir durum olarak niteledi.

Almanya ile Türkiye arasındaki altyapı projeleri, ticari alanda işbirlikleri ve 3. ülkelerde ortak yatırımların ele alındığı holding ve firmalarının yönetim kurulu başkanlarının bugünkü buluşmasının gelenekselleşmesi ve her yıl dönüşümlü 'Türk-Alman CEO Forumu' adı altında düzenlenmesi kararı da alındı.


XS
SM
MD
LG