Erişilebilirlik

Türk Akademisyenler Washington’da Buluştu


Fotoğraflar: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television

Türk-Amerikan Bilimadamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA), “Küresel Fırsatlar” temasıyla, bilim ve akademi dünyasının önde gelen isimlerini iki günlük bir konferansta biraraya getirdi

Fotoğraflar: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television
Fotoğraflar: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television
Fotoğraflar: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television
Fotoğraflar: TASSA Medya Sponsoru Turkish American Television
Maryland Üniversitesi’nde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan TASSA Başkanı Profesör Doktor Haluk Ünal, “Küresel Fırsatlar” teması altında hedeflerinin Türkiye ve Amerika arasında bir bilim köprüsü inşa etmek olduğunu söyledi. Bu yıl altıncısı düzenlenen konferansa Türkiye ve Amerika’dan yaklaşık 300 bilimadamının katıldığını belirten TASSA Başkanı Ünal, hedeflerinin gençleri ve kadınları bu köprünün inşasında öne çıkarmak olduğunu bildirdi.

Bilimsel ve akademik alandaki başarılı çalışmaları nedeniyle sekiz genç araştırmacıya ödül veren TÜBİTAK Başkanı Profesör Doktor Yücel Altunbaşak, Amerika’da bu alanda faaliyet gösteren Türkler’in sayısının ve saygınlığının giderek arttığını, gençlerin bunu daha da ilerleterek Türk Toplumuna Nobel Barış Ödülü kazandırmasını ümit ettiğini belirtti.

Türkiye ve küresel ekonomi, akademi ve bilimde kadının yeri, Türkiye’deki teknoparkların Amerika ile ortak gelişimi, Amerika’da göçmenlik ve üniversitelerin uluslararası açılımı gibi farklı konuların ele alındığı konferansta en fazla ilgiyi Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyelerinden Profesör Doktor Ahmet Faruk Aysan ve Washington Enstitüsü Türk Araştırmaları Programı Başkanı Doktor Soner Çağaptay’ın katıldığı Türkiye ve küresel ekonomi paneli çekti.

Türkiye’den 16 üniversitenin katıldığı konferansa, Amerika ve Türkiye’den birçok kurum ve kuruluş da temsilci gönderdi. 5000’den fazla üyeye sahip olan TASSA’nın düzenlediği konferans, farklı alanlarda çalışmalar yapan birçok akademisyen ve bilimadamına araştırmalarını sergileme fırsatı verdi.

TASSA’nın bir sonraki konferansı 2016 yılında Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Bu konudaki ayrıntıları ve TASSA Başkanı Profesör Doktor Haluk Ünal ile yapılan söyleşiyi Yenal Küçüker’in “Amerikan Rüyası” adlı bloğunda dinleyebilirsiniz.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG