Erişilebilirlik

Petrol Alımında Muafiyet Kalkıyor


İran’a yönelik yaptırımlarda Amerika’nın petrol alımında Türkiye ve diğer 7 ülkeye tanıdığı ayrıcalığı kaldırması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak bugün Washington’da Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bir açıklama yapması bekleniyor.

Amerika’nın bugün İran’dan petrol ithal eden ülkelere ithalatlarını kısa süre içinde sonlandırmalarını ya da yaptırımlarla karşılaşacaklarını açıklaması bekleniyor.

Bu haber bile şimdiden ham petrol fiyatlarını yüzde 3 arttırdı.

Başkan Donald Trump’ın tek taraflı olarak İran’la varılan 2015 tarihli nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Kasım ayında Amerika Iran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymuştu.

Bununla birlikte Washington; Çin, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan’a 6 ay daha İran’dan petrol ithalatı yapabilecekleri konusunda ayrıcalık tanımıştı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 2 Mayıs itibarıyla herhangi bir ülkeye bu konuda ayrıcalık tanınmayacağını açıklaması bekleniyor. Bu haber Washington Post’ta yer aldı. Gazete haberini Dışişleri Bakanlığı’nda iki yetkiliye dayandırdı.

Küresel petrol piyasaları petrol ihraç eden ülkelerin üretimlerini kısmasıyla daha da daralmıştı.

Muafiyetlerin kalkması en fazla Asya ülkelerindeki alıcıları etkileyecek gibi görünüyor. İran’ın en büyük petrol müşterileri Çin ve Hindistan. İki ülke de muafiyetlerin uzatılması için lobi yürütüyordu.

İran’dan önemli oranda petrol satın alan bir başka ülke de Güney Kore.

Güney Koreli yetkililer İran petrolü gibi ucuz yakıt bulunmadığı takdirde bunun problem yaratacağını belirtiyor.

Japonya da İran’dan önemli oranda petrol satın alan Amerika’nın bir başka müttefiki.

Japonya’nın Petrol, Gaz ve Metal Şirketi JOGMEC’de baş ekonomist olan Takayuki Nogami bunun Trump için iyi bir politika olmadığını belirtiyor.

Nogami, Amerika’nın yaptırımları nedeniyle petrol fiyatlarının artmasını beklediğini de kaydediyor.

XS
SM
MD
LG